Łowicz Risotto do pracy

kobieta fot. Adobe Stock
Coraz szybszy tryb życia i brak czasu na gotowanie w domu to cecha wspólna dzisiejszych korpo sapiens. Prowadzenie zdrowego trybu życia, gdy ciągle brakuje nam go na przyjemności lub hobby może być kłopotliwe, ale nie jest niemożliwe. Alternatywą dla domowych posiłków stają się wartościowe produkty z kategorii dań gotowych.
kobieta fot. Adobe Stock

Jak pokazują ostatnie badania ankietowe, dotyczące nawyków polskich pracowników w kontekście posiłków w pracy, to właśnie brak czasu i konieczność wcześniejszego kupienia składników zniechęcają do samodzielnego przygotowania wartościowego pożywienia1. Dlatego w pracy coraz chętniej sięgamy po dania gotowe – 30% ankietowanych spożywa je już co najmniej raz w tygodniu. A kolejnych 80% pytanych stwierdza, że najbardziej ceni w nich szybkość przygotowania. To pokazuje diametralną zmianę modelu konsumpcji, która dawniej opierała się na wielogodzinnym planowaniu zakupów, długim gotowaniu, a następnie spożywaniu głównych posiłków w domu, w gronie rodzinnym.


Dzisiejszy konsument jest także bardziej wymagający, świadomy znaczenia właściwego odżywiania i dobrej kondycji psychofizycznej. Jak podkreśla dietetyk Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska „nie jest wskazane spożywanie dwóch obiadów w ciągu dnia np. w pracy i w domu, które mają zbliżoną wartość kaloryczną. Jeżeli jemy obiadokolację z rodziną po przyjściu z pracy, to w ciągu dnia lepiej zjeść lekki lunch” – mówi ekspert w dziedzinie żywienia.

„Zasada talerza” – czyli jak powinien wyglądać idealny obiad

Pomocną wskazówką jeśli chodzi o to, jak powinien być skomponowany główny posiłek obiadowy, jest „zasada talerza”. Dietetyk, M. Jarzynka wyjaśnia jej reguły:

Składniki na talerzu należy podzielić na dwie części, gdzie połowę mają stanowić warzywa (surowe, gotowane lub pieczone), a drugą dzielimy jeszcze na ćwiartki. Jedną z nich przeznaczamy na pokarmy białkowe (np. ryby, jajka, mięso, warzywa strączkowe), a kolejną na węglowodany, w tym m.in. kasze czy ryż. Idealny obiad powinien być urozmaicony i uwzględniający różne grupy produktów– podkreśla dietetyk M. Jarzynka


Wśród dań gotowych jest duży wybór produktów, które łączą wysoką jakość z wygodą ich spożywania, jak dania typu kaszotta i risotta, zawierające warzywa. Takie dania pojawiły się ostatnio w ofercie marki Łowicz. Smakosze kasz i ryżu mają do wyboru cztery zestawy: kaszotto z kaszą bulgur, papryką i czerwoną fasolą; kaszotto z kaszą pęczak, kukurydzą i fasolką szparagową; kaszotto z kaszą gryczaną, cebulą i suszonymi podgrzybkami oraz risotto z ryżem, jarmużem i suszonymi pomidorami.

łowicz

Na co zwracać szczególną uwagę, kupując dania gotowe?

Na rynku jest wiele produktów w kategorii dań gotowych, także w nowych formach, które pojawiły się ostatnio w sprzedaży. Jak odnaleźć wśród tylu produktów te najbardziej wartościowe? Najważniejsza jest jakość produktu i jego skład. 

Zawsze zwracajmy uwagę na pierwsze pięć składników, które wymieniane są na opakowaniu. Lista składników powinna być adekwatna do tego, z czego to danie ma się składać” – mówi dietetyk. I dodaje, że ważne jest by „wśród pierwszych pięciu składników nie było soli ani cukru w żadnej postaci, zwłaszcza jeżeli mówimy o daniach obiadowych. Na początku tej listy są te składniki, których w produkcie jest najwięcej. Te, których gramaturowo jest najmniej, znajdują się na końcu tej listy” – zaznacza Jarzynka.

Dania gotowe, dobre jakościowe z tzw. czystą etykietą, stanowią idealny komponent naszej diety, po który możemy sięgać w tygodniu pracy. Jak wiadomo, właściwe odżywianie ma istotny wpływ na jakość naszej pracy, dlatego wielu producentów w odpowiedzi na oczekiwania klientów, rozwija ofertę dostosowaną do aktualnych kierunków żywieniowych. 

Coraz więcej producentów myśli o zdrowotnym trendzie i oferuje dania z naturalnych składników. Niedawno Łowicz wprowadził na rynek produkt skrojony dla pracownika – kaszotto lub risotto, zapakowane tak, by mieściły się łatwo do torby. To przykład nowoczesnego rozwiązania na szybki i wartościowy obiad w biurze” – mówi Rafał Jędrzejewski, ekspert ds. HR, z firmy Executive & Friends.

Analiza wyborów konsumenckich potwierdza, że pracownicy poszukują wartościowych posiłków. Wspomniane badania na temat nawyków żywieniowych w pracy pokazują, że połowa badanych oczekuje, by ich obiad był wartościowy. Jedna czwarta zwraca natomiast uwagę, aby posiłek zawierał warzywa.

1. Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, Raport z badania: Posiłki Polaków w pracy, kwiecień 2019 r. 

Materiał powstał z udziałem marki Łowicz 

Tagi: risotto