To musisz wiedzieć! Kto nie może jeść czekolady?

Czy wiesz, że nie każdy może jeść czekoladę? Zobacz, czy zaliczasz się do tej grupy!
 Kto nie powinien jeść czekolady fot. Fotolia

Czekolada – smaczna i niebezpieczna

Pierwsza tabliczka czekolady została wyprodukowana w 1846 roku w Anglii i od tamtej pory każdy wie, a przynajmniej domyśla się tego, jak smakuje. Jest obiektem pożądania lub… nienawiści, kiedy pośrednio odpowiada za dodatkowe kilogramy, których wcale sobie nie życzyliśmy.
Czekolada potrafi uzależniać, a przy tym jest popularnym afrodyzjakiem – zwłaszcza pitna wzbogacona chilli, czyli podawana tak, jak tradycyjnie pili ją Indianie.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Powszechnie wiadomo, że czekolady nie można podawać psom ani kotom – zawiera ona substancję o nazwie teobromina, która w wątrobie czworonoga ulega przetworzeniu do toksycznych produktów. Może to doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Z podobnych względów czekolady nie należy podawać także królikom, koniom ani papugom.

A co z ludźmi? Koniecznie przeczytaj kto nie może jeść czekolady:

  • Osoby z alergią na kakao lub mleko, także te z nietolerancją laktozy
  • Uzależnieni od czekolady (teobromina może działać silnie uzależniająco)
  • Osoby cierpiące na schorzenia nerek i pęcherza (niebezpieczeństwo kamieni nerkowych)
  • Osoby z rozpoznaną chorobą wrzodową
  • Podczas ataków migreny
  • Okresowo: przy zespole jelita drażliwego
Pamiętaj, że powyższe zalecenia dotyczą czekolady gorzkiej, mlecznej oraz kuwertury. Czekolada biała nie jest bowiem prawdziwą czekoladą – nie zawiera kakao, a jedynie tłuszcz kakaowy, cukier i mleko w proszku.

Jeśli nie masz przeciwwskazań do jedzenia czekolady, staraj się wybierać czystą czekoladę gorzką lub z całymi orzechami. Mleczne czekolady nadziewane zazwyczaj zawierają mnóstwo konserwantów i dodatkowego cukru i tłuszczu.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/3 miesiące temu
CZEKOLADY NIKT NIE POWINIEN JEŚĆ, A W SZCZEGÓLNOŚCI DZIECI I KOBIETY W CIĄŻY I WIEKU ROZRODCZYM, GDYŻ ZAWIERA KWAS WALPROINOWY - LEK PRZECIWDEPRESYJNY I PRZECIWPADACZKOWY, STOSOWANY W MIGRENIE, PADACZCE I CHOROBIE AFEKTYWNEJ DWUBIEGUNOWEJ, A KTÓRY POWODUJE GROŹNE WADY WRODZONE U DZIECI I ZABURZENIA ZE SPEKTRUM AUTYZMU A U MĘŻCZYZN NIEPŁODNOŚĆ I IMPOTENCJĘ.
/4 lata temu
Ja nie powinnam jej jeść wcale, bo jestem od niej uzależniona i odbija się to bardzo poważnie na mojej wadze i moim samopoczuciu. Niby czekolada poprawia humor, ale jak się jej je za dużo, a później spojrzy się w lustro, to już nie ma się tak dobrego humoru. Próbuję się odchudzać, idzie mi całkiem nieźle. Ochoty na słodkości nie mam, bo od jakiegoś czasu wspomagam się zieloną kawą. Ona mi przyspiesza metabolizm i sprawia, że nie jestem ciągle głodna i nie jem słodyczy w takich ilościach jak kiedyś. Oby udało mi się do sylwestra zrzucić tyle ile bym chciała!