Kto nie powinien jeść czekolady fot. Fotolia

Kto nie powinien jeść czekolady

Czy wiesz, że nie każdy może jeść czekoladę? Zobacz, czy zaliczasz się do tej grupy!
/ 06.11.2014 06:42
 Kto nie powinien jeść czekolady fot. Fotolia

Czekolada – smaczna i niebezpieczna

Pierwsza tabliczka czekolady została wyprodukowana w 1846 roku w Anglii i od tamtej pory każdy wie, a przynajmniej domyśla się tego, jak smakuje. Jest obiektem pożądania lub… nienawiści, kiedy pośrednio odpowiada za dodatkowe kilogramy, których wcale sobie nie życzyliśmy.
Czekolada potrafi uzależniać, a przy tym jest popularnym afrodyzjakiem – zwłaszcza pitna wzbogacona chilli, czyli podawana tak, jak tradycyjnie pili ją Indianie.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Powszechnie wiadomo, że czekolady nie można podawać psom ani kotom – zawiera ona substancję o nazwie teobromina, która w wątrobie czworonoga ulega przetworzeniu do toksycznych produktów. Może to doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Z podobnych względów czekolady nie należy podawać także królikom, koniom ani papugom.

A co z ludźmi? Koniecznie przeczytaj kto nie może jeść czekolady:

  • Osoby z alergią na kakao lub mleko, także te z nietolerancją laktozy
  • Uzależnieni od czekolady (teobromina może działać silnie uzależniająco)
  • Osoby cierpiące na schorzenia nerek i pęcherza (niebezpieczeństwo kamieni nerkowych)
  • Osoby z rozpoznaną chorobą wrzodową
  • Podczas ataków migreny
  • Okresowo: przy zespole jelita drażliwego
Pamiętaj, że powyższe zalecenia dotyczą czekolady gorzkiej, mlecznej oraz kuwertury. Czekolada biała nie jest bowiem prawdziwą czekoladą – nie zawiera kakao, a jedynie tłuszcz kakaowy, cukier i mleko w proszku.

Jeśli nie masz przeciwwskazań do jedzenia czekolady, staraj się wybierać czystą czekoladę gorzką lub z całymi orzechami. Mleczne czekolady nadziewane zazwyczaj zawierają mnóstwo konserwantów i dodatkowego cukru i tłuszczu.

Zobacz też: