Czekolada – smaczna i niebezpieczna
Pierwsza tabliczka czekolady została wyprodukowana w 1846 roku w Anglii i od tamtej pory każdy wie, a przynajmniej domyśla się tego, jak smakuje. Jest obiektem pożądania lub… nienawiści, kiedy pośrednio odpowiada za dodatkowe kilogramy, których wcale sobie nie życzyliśmy.Czekolada potrafi uzależniać, a przy tym jest popularnym afrodyzjakiem – zwłaszcza pitna wzbogacona chilli, czyli podawana tak, jak tradycyjnie pili ją Indianie.
Kto nie powinien jeść czekolady?
Powszechnie wiadomo, że czekolady nie można podawać psom ani kotom – zawiera ona substancję o nazwie teobromina, która w wątrobie czworonoga ulega przetworzeniu do toksycznych produktów. Może to doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. Z podobnych względów czekolady nie należy podawać także królikom, koniom ani papugom.A co z ludźmi? Koniecznie przeczytaj kto nie może jeść czekolady:
- Osoby z alergią na kakao lub mleko, także te z nietolerancją laktozy
- Uzależnieni od czekolady (teobromina może działać silnie uzależniająco)
- Osoby cierpiące na schorzenia nerek i pęcherza (niebezpieczeństwo kamieni nerkowych)
- Osoby z rozpoznaną chorobą wrzodową
- Podczas ataków migreny
- Okresowo: przy zespole jelita drażliwego
Jeśli nie masz przeciwwskazań do jedzenia czekolady, staraj się wybierać czystą czekoladę gorzką lub z całymi orzechami. Mleczne czekolady nadziewane zazwyczaj zawierają mnóstwo konserwantów i dodatkowego cukru i tłuszczu.