Mleko kozie i jego przetwory stają się bardzo popularne, coraz chętniej sięgamy po nie, niż po mleko krowie. I bardzo dobrze, gdyż mleko kozie to samo zdrowie.
Według naukowców, kozy to jedne z najzdrowszych zwierząt, ponieważ potrafią doskonale bronić się przed zanieczyszczeniami środowiska i różnymi chorobami. Co ważne, mają zdolność "filtrowania" z organizmu szkodliwych pierwiastków, które mogłyby przedostać się do mleka. Dlatego też mleko kozie jest tak dobrze przyswajane prze organizm ludzki, nie uczula i szczególnie polecane jest osobom z nietolerancją na laktozę, w tym również dzieciom już od 4 miesiąca życia, których organizm nie toleruje mleka krowiego.
Czy wiesz... jak wybrać dobry gatunkowo ser? Sery dobre gatunkowo mają delikatny ziołowy smak. sery niedojrzałe są lekko słodkawe, z posmakiem świeżych owoców. Gorzki smak natomiast świadczy o niskiej jakości sera.
Dlaczego jeszcze warto pić mleko kozie i jeść jego przetwory? Otóż mleko kozie ma mniej tłuszczu a więcej białka, witamin (witamin z grupy B, witamina A) i soli mineralnych (głównie wapnia, fosforu i potasu) niż mleko krowie. Nie zawiera też metali ciężkich. Ma bardzo dużo dobrze przyswajalnego żelaza, którego nie znajdziemy w żadnym innym serze.
Mleko i sery kozie polecane są nie tylko osobom ze skazą białkową, ale także wszystkim cierpiącym na choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze, choroby wrzodowe, astmę, gruźlicę. Mleko kozie powoduje również wzrost odporności organizmu.
Skoro wiemy już, że kozi ser ma tak dobroczynne właściwości dla naszego organizmu, powinniśmy spożywać go jak najczęściej. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych przepisów na dania z kozim serem.
Pasta kanapkowa z koziego sera
Składniki:
- 2 czerwone papryki,
- opakowanie sera koziego
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- sól, pieprz.
Sposób przygotowania:
Paprykę upiec w piekarniku, a następnie zmiksować ją z Fetą, oliwą z oliwek, solą i pieprzem. Tak przygotowaną pastę użyć do smarowania pieczywa.
Sałatka z serem kozim
Składniki:
- 4 pomidory
- rukola
- czerwona cebula
- żółta papryka
- 10 dag twardego sera koziego
- 3 łyżki oliwy
- ocet balsamiczny
- czarne oliwki bez pestek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Pomidory i pokroić w większą kostkę, paprykę w słupki. Rukolę opłukać i osuszyć. Cebulę obrać i pokroić w talarki. Oliwki odsączyć. Na głębokim talerzu ułożyć rukolę, pomidory, paprykę, oliwki, posypać pokruszonym serem kozim. Przyprawić solą i pieprzem. Obficie skropić oliwą oraz octem balsamicznym.
Tarta z kozim serem, cukinią i kurczakiem
Składniki:
- 250 gramów mąki
- 125 gramów zimnego masła
- 1/4 szklanki zimnej wody
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
- 2 średnie cukinie
- 250 gramów piersi z kurczaka
- opakowania msera koziego
- pomidory z puszki w kawałkach
- zioła
- oliwa z oliwek
- 1 ząbek czosnku
Sposób przygotowania:
Składniki na spód tarty zagniatamy, formujemy kulę i wkładamy ją na pół godziny do lodówki. W tym czasie przygotowujemy wypełnienie tarty. Pierś z kurczaka kroimy na małe kawałeczki i podsmażamy na patelni z preferowanymi przyprawami. Cukinię kroimy w kostkę. obsmażamy na oliwie z dodtakeim czosnku, pod koniec smażenia dodajemy pomidory.
Schłodzonym ciastem wykładamy formę tarty i zapiekamy je 15 minut w temperaturze 180 stopni. Dodajemy wypełnienie, na wierzchu którego układamy pokrojony kozi ser i posypujemy ziołami. Całość zapiekamy kolejne 15 minut.