Chyba nie potrzebujecie naukowych dowodów, aby wiedzieć, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe i potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A ich jedzenie jest szczególnie ważne w czasie odchudzania. Oczywiście mogłybyśmy przytaczać wam niezliczone wyniki badań, które potwierdzają, że wprowadzenie do diety większej ilości tych produktów może przyczynić się do znacznej utraty wagi - może to być nawet ok. 1 kg w czasie 1 miesiąca.
Jednak najnowsze badania, które zostały opublikowane w PLoS Medicine, wykazały również, że rodzaj spożywanych warzyw i owoców ma bardzo duże znaczenie. To szczególnie ważne dla osób, którym wydaje się, że sałatka to sałatka i nie ma znaczenia, co wejdzie w jej skład.
8 produktów, których NIE powinnaś wrzucać do blendera
Osoby, którym udało się w schudnąć, wprowadziły do swojego jadłospisu produkty spożywcze, które mają dużą ilość błonnika i niski indeks glikemiczny. To są 2 kluczowe cechy, które pomagają utrzymać głód w ryzach i dostarczają do organizmu niewiele kalorii. W tej grupie znalazły się następujące produkty:
- Jagody – są słodkie i pozwalają dodatkowo zaspokoić ochotę na słodycze, są bogate w przeciwutleniacze;
- Jabłka – zawierają sporo wody, a jedzone ze skórką dostarczają dużą ilość błonnika;
- Gruszki - są dobrym źródłem potasu i pobudzającą perystaltykę jelit;
- Kalafior – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej;
- Awokado - zawiera błonnik i jednonienasycone kwasy tłuszczowe;
- Pomarańcze - mają bardzo dużo witaminy C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem wspomagającym spalanie nadprogramowego tłuszczyku;
- Brukselka – dzięki dużej zawartości naturalnego błonnika wspomaga walkę z uciążliwymi zaparciami;
- Brokuły - nie powinny być głównym składnikiem diety odchudzającej, ponieważ, podobnie jak inne warzywa kapustne, powodują wzdęcia i gazy;
- Fasolka szparagowa – ma sporą ilość białka i błonnika, a do tego usprawnia przemianę materii;
- Marchew – w czasie odchudzania powinnyście jeść głównie surową marchew;
- Papryka – na diecie najlepiej jeść paprykę zieloną, która ma tylko 14 kalorii w 100 gramach.
Jest również ciekawostka dla osób, które chcą przytyć i nabrać trochę ciałka. Wtedy najlepiej zwiększyć ilość spożycia kukurydzy, grochu i ziemniaków. To warzywa, które zawierają sporą ilość skrobi i znacznie mniej błonnika niż gruszki czy marchew. Do tego mają wyższy indeks glikemiczny, co oznacza, że wzrost poziomu cukru we krwi nastąpi znacznie szybciej, niż w przypadku pokarmów o niskim indeksie.
Przedstawiamy wam 8 najgorszych porad dietetycznych. Najlepiej zapomnijcie o ich istnieniu!