Jakie czynniki wpływają na wchłanianie alkoholu?

W chorobach zapalnych trzustki należy unikać alkoholu, a najlepiej wyeliminować go z diety.
Do czynników, które wpływają na wchłanianie alkoholu (a tym samym szybsze upijanie się), zaliczamy płeć (panowie mają zazwyczaj „mocniejszą głowę”) oraz pokarm (im potrawa tłustsza, tym bardziej spowolnione zostaje wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego i tym alkohol wolniej dociera do żołądka i jelit).
/ 21.12.2010 14:12
W chorobach zapalnych trzustki należy unikać alkoholu, a najlepiej wyeliminować go z diety.

Płeć

Pamiętajmy, że alkohol lepiej rozpuszcza się w wodzie niż w tłuszczu. Kobiety szybciej się upijają i potrzebują mniejszej dawki alkoholu w odróżnieniu od płci męskiej. Dzieje się tak dlatego, że w ciele kobiety znajduje się mniejsze stężenie wody niż u mężczyzn, a ponadto kobiety maja mniejsze stężenie enzymu rozkładającego alkohol (tzw. dehydrogenaza alkoholowa).

Zatem część alkoholu nie ulega rozkładowi i dostaje się do krwi, a następnie do różnych narządów i komórek. Teraz już znamy przyczynę szybszego upijania się kobiet i wcale to nie zależy od masy ciała, jak wielu z nas sądzi.

Zobacz też: Dlaczego ludzie uzależniają się od alkoholu?

Pokarm

Wydawałoby się, że im więcej zjemy, tym będziemy się lepiej czuli. Jest to błędne myślenie. Liczy się jakość, a nie ilość spożywanego pokarmu podczas nocy z alkoholem. Należy pamiętać, że im potrawa tłustsza, tym bardziej spowolnione zostaje wchłanianie alkoholu z przewodu pokarmowego, tym alkohol wolniej dociera do żołądka i jelit.

Następuje proces, który spowalnia wchłonięcie alkoholu do krwi. Bardzo ważne jest, aby nie popijać alkoholu napojami gazowanymi, ponieważ dodatkowo sprzyjają wchłanianiu etanolu.

Czynniki wywołujące kaca

  • aldehyd octowy - gromadzenie się go w organizmie wywołuje nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy, bóle głowy. Objawy te spowodowane są rozszerzaniem się naczyń krwionośnych;
  • alkohol etylowy - jest substancją moczopędną, przyczynia się do odwodnienia organizmu i wypłukuje z niego mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, magnez, potas, wapń oraz cynk. Powolny „zabójca mózgu” zniekształca przesyłanie sygnałów między komórkami nerwowymi, co w efekcie powoduje nieprawidłowe działanie centralnego układu nerwowego;
  • substancje dodatkowe - są to takie, które decydują o rodzaju alkoholu (siarczany - uzyskiwane, w sposób sztuczny, fenole - uwalniane z winogron, pozyskiwane w procesie fermentacji). Co dziwniejsze są bardziej toksyczne niż sam etanol, zaliczamy je do alkoholi barwionych: szampana, czerwone wino, brandy, whisky. To one są najczęstszym czynnikiem bólu głowy.

Zobacz też: Dlaczego pijemy alkohol?

Redakcja poleca

REKLAMA