Zaczynajmy stopniowo, najpierw zapomnij o drożdżówkach, pączkach, ale nie zwiększaj spożycia innych słodkości, potem wykluczaj cukierki, batony, czekoladę (czekolada od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale wybieraj czekoladę gorzką). Zamiast nich zjedz jabłko lub inny owoc.
Na początku dobór produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz dużej zawartości błonnika może być dla Ciebie trudny, skorzystaj więc z naszej diety o niskiej zawartości cukru przygotowanej dla Ciebie. Nie będziesz musiała się martwić o właściwe zbilansowanie diety pod względem poszczególnych składników pokarmowych. Masz również zapewnioną różnorodność posiłków. Jadłospis dostosujemy specjalnie dla Twoich potrzeb i preferencji żywieniowych.
- Owoce i warzywa można spożywać prawie bez ograniczeń. Niech w domu zawsze będzie świeży owoc, choćby jabłko.
- Uważaj na owoce, zawierające duże ilości cukru, czyli gruszki, winogrona.
- Unikaj sytuacji, w których chcesz szybko coś przegryźć wtedy zwykle pod ręką jest coś słodkiego.
- Nie rób zapasów słodyczy w domu, kiedy będziesz miała ochotę na coś słodkiego nie będzie tego pod ręką.
- Przygotuj sobie zawsze nieco wcześniej, np. rano przed wyjściem do pracy, szkoły surówkę warzywną. W chwilach “słabości” lepiej zjeść surówkę niż pączka.
- Pamiętaj, że zjadając drożdżówkę nie nasycisz się, za kilka chwil znów będziesz czuła głód. A to za sprawą tego, że pieczywo cukiernicze (i wszystkie słodkości) bogate jest w węglowodany łatwo przyswajalne przez organizm. Glukoza szybko zostaje wykorzystana i organizm ponownie domaga się czegoś do jedzenia. Słodyczami nie pokonasz głodu.
- Błonnik pomoże zapomnieć o podjadaniu. Daje on uczucie sytości. Szukaj go w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych pozwoli zapomnieć o głodzie i o słodkościach.
Zapomnij o słodyczach
Metodą na zapomnienie o słodyczach jest urozmaicenie diety w węglowodany złożone, warto też zapoznać się z indeksem glikemicznym poszczególnych produktów. Indeks glikemiczny danego produktu określa szybkość wzrostu poziomu glukozy we krwi po jego spożyciu. Niektóre produkty powodują bardzo szybki wzrost poziomu glukozy, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym dla organizmu.
Wysoki indeks glikemiczny posiadają m.in.:
- coca-cola
- ziemniaki puree
- maltoza znajdująca się w piwie
- pieczywo francuskie
- płatki kukurydziane
Produkty bogate w węglowodany złożone to produkty zbożowe:
- pieczywo ciemne – razowe
- płatki owsiane
- produkty z pełnego ziarna
- najogólniej mówiąc produkty o niskim stopniu przetworzenia.