Diety niebezpieczne dla zdrowia - poznaj prawdę o dietach odchudzających

Diety niebezpieczne dla zdrowia - poznaj prawdę o dietach odchudzających fot. Fotolia
Zamiast bezmyślnie stosować jadłospisy napotkane w sieci, zastanów się dwa razy. Które z nich zniszczą twoje zdrowie?
Agata Bernaciak / 29.10.2014 09:33
Diety niebezpieczne dla zdrowia - poznaj prawdę o dietach odchudzających fot. Fotolia

Zastanawiasz się, czy diety dostępne w internecie są bezpieczne dla zdrowia? Otóż - choć nie można odebrać im skuteczności - niektóre z nich mogą zgubnie wpłynąć na twoje samopoczucie. Zobacz, jakie rodzaje jadłospisów powinny sprawić, że z tyłu głowy pojawi się czerwone światło.

Jakie diety są niebezpieczne dla zdrowia?

1. Dieta Atkinsa

Dieta ta opiera się na niskiej zawartości węglowodanów w menu i spożywaniu głównie białek oraz tłuszczów. Składa się z 3 etapów. W pierwszej fazie zbija się wagę dostarczając tylko 20 g węglowodanów dziennie. W następnych fazach zwiększa się stopniowo ich zawartość, ale docelowo nie powinny one przekroczyć 90 g dziennie.

Jakie są minusy diety? Dieta Atkinsa powoduje niedobory witamin (wyklucza owoce i część warzyw), magnezu i sodu. Zbyt duże spożycie tłuszczu prowadzi do podwyższenia cholesterolu, nadciśnienia, zawału serca, a nadmiar białka uszkadza wątrobę, osłabia kości, rozwija miażdżycę.

2. Dieta Dukana

Dieta Dukana skupia się na obniżeniu w jadłospisie poziomu węglowodanów i tłuszczów. Podobnie jak dieta Atkinsa, składa się z 3 etapów: po fazie wyłącznie białkowej wprowadza się stopniowo warzywa, następnie owoce, pełnoziarniste pieczywo. Dukan do końca życia poleca białkowe czwartki.

Jakie są minusy diety? Przy takiej ilości białek nerki i wątroba mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Niedożywiony mózg zacznie się domagać glukozy bólami głowy, a jelita będą dopominać się o błonnik zaparciami.

3. Dieta plaż południowych

W diecie tej nie trzeba liczyć kalorii i gramów. Zasada diety polega na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowaniu wysoko przetworzonych węglowodanów i tłuszczów nasyconych.

Jakie są minusy diety? Pozbawienie organizmu witamin i minerałów z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych może doprowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu w pierwszym etapie diety. Jeśli ta faza się przeciągnie, organizm może zostać zakwaszony.

4. Dieta raw food

Dieta surowego jedzenia wyklucza obróbkę termiczną żywności. Jej zwolennicy utrzymują, że obniża ona ich wartość odżywczą i przyczynia się do powstawania toksycznych substancji. W tej diecie je się głównie owoce, warzywa, orzechy i nasiona, oleje.

Jakie są minusy diety? Jedzenie wyłącznie surowej żywności może mieć bardzo poważne konsekwencje. W diecie brakuje nabiału i produktów zwierzęcych – białka i tłuszczów, a trzeba pamiętać, że niektóre witaminy rozpuszczają się tylko w tłuszczach.

5. Dieta paleo

Dieta paleo cofa nas do czasów ludzi pierwotnych i ich kuchni. Opiera się na żywności, którą można upolować (mięso, ryby, owoce morza) lub zebrać (owoce, warzywa, jaja, orzechy, zioła). Nie uznaje produktów powstałych w procesie uprawy: nabiału, produktów zbożowych, cukru, ziemniaków, soli.

Jakie są minusy diety? Trudno jest sobie wyobrazić zbilansowaną dietę z tak wielką ilością mięsa, a przy tym zupełnie bez nabiału i produktów wielozbożowych. Jadłopsis diety paleo może doprowadzić do poważnych niedoborów witamin i innych składników odżywczych.

Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu:

Redakcja poleca

REKLAMA