Dietetyczny chleb

Chleb z Hunzy jest jednym z najbardziej popularnych typów chleba dietetycznego. Receptura została opracowana przez słynące z długowieczności, stylu życia i sposobu odżywiania plemię Hunzów, żyjące w Himalajach. Chleb o którym mowa to zwykły okrągły bochenek białego pieczywa, ale posiada pewien mały sekret.
/ 08.12.2008 20:24
Chleb z Hunzy jest jednym z najbardziej popularnych typów chleba dietetycznego. Receptura została opracowana przez słynące z długowieczności, stylu życia i sposobu odżywiania plemię Hunzów, żyjące w Himalajach. Chleb, o którym mowa, to zwykły okrągły bochenek białego pieczywa, ale posiada pewien mały sekret.

Sekretem tym jest podwójna, a nawet potrójna dawka miodu, którego zazwyczaj dodaje się do chleba. Jego wartość kaloryczna nieco się podnosi, ale syci głód dużo szybciej niż zwykły chleb.

Składniki: 2 szklanki mąki chlebowej, szklanka mąki pszennej, pół szklanki ziaren pszenicy, porcja suszonych drożdży, 1/4 szklanki brązowego cukru, łyżeczka miodu, łyżeczka soli, imbir, cynamon, 2 łyżki stołowe masła, pół szklanki suszonych owoców (rodzynki, morele lub ananasy) oraz pół szklanki ciepłej wody.

Dietetyczny chleb

Przepis: składniki zmiksuj w wysokiej misie i zagnieć ciasto. Dodaj do smaku cynamonu i imbiru (według gustu). Kiedy ciasto będzie gotowe, ukształtuj z niego dwa bochenki chleba. Pozostaw bochenki do wyrośnięcia, aż podwoją swój rozmiar. Niewielką ilością tłuszczu wysmaruj formy i umieść w nich ciasto. Następnie wstaw formy do piekarnika i piecz przez 40 minut w 350 stopniach.

Wartość kaloryczna: ok. 115 kalorii na kromkę chleba.

Przepis na chleb wiejski wymaga tylko kilku składników i jest stosunkowo prosty do zrealizowania nawet dla tych, którzy nie mają wielkiego doświadczenia w pieczeniu chleba.

Składniki: 3 szklanki mąki chlebowej, porcja drożdży, łyżeczka soli, łyżka stołowa oliwy i szklanka ciepłej wody.

Przepis: wsyp szklankę mąki, drożdże i sól do wysokiej miski, a następnie dodaj wodę. Wymieszaj mikserem. Pozostałą mąkę dodawaj stopniowo podczas mieszania, aż składniki się połączą. Zagnieć ciasto w kulę i zostaw do wyrośnięcia na 15 minut, a następnie posmaruj powierzchnię ciasta cienką warstwą oliwy. Przykryj ciasto i zostaw na 2 godziny. Po tym czasie uformuj 2 bochenki i znowu zostaw na godzinę, aby podwoiły rozmiar. Piecz w 400 stopniach przez ok. 45 minut.

Wartość kaloryczna: 1300 kalorii na bochenek.

Hanna Rutkowska
źródło: artykuly.com.pl

Redakcja poleca

REKLAMA