Dieta w gorączce część I

Gorączka to objaw towarzyszący wielu chorobom. Całokształt jej zwalczania polega na łączeniu leczenia farmakologicznego, fizykoterapeutycznego (zimne okłady na czoło, pachy, pachwiny) i dietetycznego.
/ 01.12.2008 13:01
Gorączka to objaw towarzyszący wielu chorobom. Całokształt jej zwalczania polega na łączeniu leczenia farmakologicznego, fizykoterapeutycznego (zimne okłady na czoło, pachy, pachwiny) i dietetycznego.

Podczas gorączki wzrasta podstawowa przemiana materii. Podwyższenie temperatury ciała o 1°C zwiększa ją o 13%. Chory traci apetyt, przez co jego organizm staje się osłabiony. Następuje szybkie spalania węglowodanów, będących podstawowym źródłem energii, dlatego też później organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej i białek mięśni.

Aby uniknąć osłabienia i wyniszczenia organizmu przez gorączkę, należy stosować dietę lekkostrawną, ze składnikami łatwo wchłanialnymi i nie obciążającymi przewodu pokarmowego. Posiłki powinny być małe ale częste (5-6) i regularne. Największy posiłek należy zjeść w godzinach przedpołudniowych, gdy gorączka jest jeszcze najmniejsza. Należy również uzupełniać płyny, które zostały wydalone z potem.

Dieta w gorączce część I

W diecie należy uwzględnić głównie produkty o wysokiej wartości odżywczej, ale lekkostrawne.

Polecane produkty zbożowe to pieczywo białe, pszenne, biszkopty, drobne kasze (kasza jęczmienna, kasza manna), ryż, płatki zbożowe. Jako dodatek do zup można stosować drobny makaron typu nitki.
Unikamy pieczywa żytniego razowego, mąki razowej, kasz grubych i kaszy jaglanej.
Dodatkiem do pieczywa mogą być wędliny chude, jak szynka, polędwica, chuda kiełbasa szynkowa, wędliny drobiowe.
Nie wolno jeść wędlin tłustych, takich jak kiełbasy, wędliny podrobowe, pasztety, konserwy.

Do smarowania pieczywa używamy masła i wysokogatunkowych margaryn. Jako dodatek do sosów zalecane są oleje lub oliwa z oliwek w postaci surowej.
Smalcu nie używamy ani do smażenia, ani do smarowania pieczywa.

Dobrym produktem bogatym w pełnowartościowe białko oraz wiele witamin i składników mineralnych są jaja. Najlepiej podawać je ugotowane na miękko lub ścięte na parze w formie jajecznicy, jajka sadzonego czy omletu. Może być również kogel-mogel, ale jajka muszą być dobrze sparzone w celu uniknięcia salmonelli. Nie polecane są jaja na twardo i smażone na tłuszczu.

Z mięs wybieramy chude gatunki, np. cielęcina, wołowina, królik. Należy unikać serwowania mięs tłustych, czyli baraniny, wieprzowiny czy tłustej wołowiny. Z drobiu jedzmy przede wszystkim kurczaki i indyki. Kaczki i gęsi są zbyt tłuste i mogą być źle tolerowane przez osobę gorączkującą.

Polecane gatunki ryb to dorsz, pstrąg, leszcz, sola, szczupak, sandacz, a niewskazane są tłuste, np. węgorz, halibut, łosoś. Najchętniej jadanymi potrawami z ryb, mięs czy drobiu są pulpety i klopsiki. Można również przygotowywać ryby i mięsa pieczone w folii, duszone w warzywach lub gotowane.

W następnej części dowiecie się jeszcze, jakie są polecane przy gorączce produkty mleczne, warzywa, owoce oraz o znaczeniu uzupełniania strat wody spowodowanym wzmożoną potliwością na skutek zwiększonej temperatury ciała.

Kasia  Ziaja

Redakcja poleca

REKLAMA