W walce z problemem zaparć zalecane jest wysokie spożycie błonnika pokarmowego. Tymczasem w diecie przeciętnego Polaka zawartość tego składnika jest kilkukrotnie niższa. Błonnik jest składnikiem, który występuje w produktach pochodzenia roślinnego, a jego działanie polega przede wszystkim na zwiększaniu objętości wydalanego kału, jednocześnie ułatwiając i przyspieszając jego wydalanie. Poza tym błonnik poprawia również ukrwienie jelit i przez mechaniczne drażnienie ścian jelita grubego wpływa korzystnie na jego perystaltykę.
Produkty zbożowe
Jeśli cierpisz na zaparcia zwiększ spożycie ciemnych węglowodanów. Może być to pieczywo pełnoziarniste, razowe, z dodatkiem soi lub słonecznika. Także pumpernikiel lub kromka pieczywa chrupkiego poprawi funkcjonowanie twoich jelit. Zamiast ziemniaków lub białego ryżu na obiad zjedz kaszę gryczaną, razowy makaron lub brązowy ryż. Jeśli cierpisz na zaparcia możesz dodawać do potraw 3 razy dziennie po łyżce otrąb.
Warzywa
Postaraj się aby w każdym posiłku znalazły się warzywa. Szczególną uwagę zwróć na brokuły, brukselkę, buraki, kalafiora, marchew, pora, rzodkiewkę, selera, a także na kiełki. Zmniejsz ilość spożywanych nasion strączkowych, bo mogą one nasilać wzdęcia i uczucie dyskomfortu.
Owoce
Porzeczki, maliny, gruszki, jabłka, kiwi, poziomki, agrest, awokado – te owoce są szczególnie bogate w błonnik. Jeśli lubisz banany, teraz musisz ograniczyć ich spożycie - spowalniają pracę twoich jelit. Także owoce suszone, orzechy i nasiona mają dobroczynne działanie w walce z zaparciami. Pamiętaj jednak, że są to produkty bardzo kaloryczne, dlatego jedz je z umiarem.
Napoje
W twojej diecie powinny się znaleźć duże ilości płynów - nawet do 3 litrów dziennie. Ze swojego jadłospisu powinnaś wykluczyć mocną herbatę i czerwone wino wytrawne!
Dieta na zaparcia
fot. Panthermedia
Przyczyną tej przypadłości jest po prostu niewłaściwy sposób odżywiania się. Prezentujemy dietę, która uwolni cię od zaparć.