Dieta na urodę

piękna kobieta fot. Panthermedia
Aby być piękną nie wystarczy stosować kremy i łykać suplementy. Prezentujemy dietę, dzięki której twoja uroda odzyska blask.
/ 27.08.2012 14:58
piękna kobieta fot. Panthermedia
Często jadamy zbyt tłusto, a w naszym menu jest za dużo węglowodanów przetworzonych, ubogich w mikroelementy. To wszystko sprawia, że skóra staje się szara, wiotka i zmęczona. Dieta bogata w witaminy i składniki mineralne pomaga odzyskać zdrową cerę, a także przyspiesza przemianę materii. Czasem bywa i tak, że odżywiamy się zdrowo, a mimo to brakuje nam witamin. Dlaczego?

Głównym zabójcą witamin jest alkohol (szczególnie szybko niszczy witaminy B i E). Drugi na liście jest tytoń. Wypalając papierosa, niszczysz 25 mg witaminy C. Kolejne miejsca na liście niszczycieli zajmują stres i nadmiar leków (m.in. antybiotyków, środków przeciwbólowych, uspokajających) oraz regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Dieta dla urody - niedobory witamin w skórze

  • trudno gojące się wypryski, sucha skóra - brak witaminy A
  • wiotka skóra - brak witaminy E
  • blada, zmęczona cera - brak kwasu foliowego
  • cienie pod oczami, pękające naczynka - brak witaminy K
  • zajady w kącikach ust, słabe paznokcie - brak witaminy B2
  • szara cera - brak witaminy B6

Dieta dla urody - suplementy witaminowe

W sytuacjach kryzysowych można sięgnąć po suplementy witaminowe. Trzeba jednak pamiętać, że nie zastąpią one zdrowej diety, snu i ruchu. Poza tym trudno się spodziewać natychmiastowych rezultatów. Czasem efekt widoczny jest dopiero po trzech miesiącach. Przed zakupem preparatu warto poradzić się lekarza, bo witaminy przyjmowane w za dużych dawkach mogą zaszkodzić. Np. A, D, E, K są magazynowane w tłuszczach i gdy jest ich zbyt dużo, zakłócają funkcjonowanie wątroby.

Dieta dla urody - przykładowy jadłospis

I Śniadanie: Muesli z rodzynkami, jabłko lub banan
II Śniadanie: Szklanka soku z marchwi, orzechy
Obiad: Zupa z soczewicy, grillowana ryba, sałata
Podwieczorek: Sałatka owocowa
Kolacja: Omlet ze szpinakiem

Redakcja poleca

REKLAMA