Dieta Montignac

obiad, talerz
Dieta na indeksie glikemicznym
/ 07.11.2008 10:32
obiad, talerz
Podstawą posiłków powinny być produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG). Powodują one łagodny wzrost poziomu glukozy we krwi, sprzyjając chudnięciu. Trzeba natomiast ograniczać produkty o wysokim IG – po ich zjedzeniu podnosi się poziom cukru we krwi. Aby go obniżyć, trzustka wydziela dużo insuliny, co sprzyja tyciu. Wyróżnia się dwie fazy diety: w pierwszej chudniesz, a w drugiej – utrzymujesz wagę.

Etap I: Jedz trzy razy dziennie – obfite śniadanie, średniej wielkości obiad i lekką kolację. Nie rezygnuj z żadnego z posiłków. Staraj się też nie podjadać pomiędzy posiłkami. Dozwolone są dwa typy posiłków. Pierwszy składa się z białka i tłuszczu (np. mięso i ryby) z dodatkiem węglowodanów o niskim IG poniżej 35: pełnoziarnisty ryż, soczewica, fasola, świeże morele, warzywa z dużą ilością błonnika (por, kapusta, sałata, brokuły, kalafior). Drugi typ posiłków to: białka i węglowodany o IG poniżej 50. Nie ma w nim tłuszczów nasyconych, tylko niewielki dodatek tłuszczów nienasyconych, np. oliwa, olej rzepakowy lub lniany.

Etap II: Stopniowo rozszerzaj swoje menu o węglowodany z indeksem glikemicznym do 50 (zielony groszek w puszce, makaron razowy, ryż, otręby). Od czasu do czasu możesz zjeść, np. ziemniaki, ale pamiętaj, by łączyć je z warzywami o niskim IG. Unikaj produktów o wysokim IG powyżej 65 (pszenne pieczywo, słodycze, ziemniaki gotowane, gotowana marchewka, ryż biały, chipsy, kluski, pierogi, purée ziemniaczane, płatki kukurydziane, miód, frytki).

Czas trwania diety: Pierwszy etap powinien trwać przynajmniej dwa–trzy miesiące, drugi – do końca życia.

Dieta nie wymaga liczenia kalorii, nie musisz też ograniczać ilości jedzenia, wystarczy mądrzewybierać produkty. Chudniesz co prawda niezbyt szybko, ale za to nie grozi ci efekt jo-jo. Dieta Montignac doskonale wpływa na urodę, ponieważ zaleca się w niej jedzenie dużej ilości świeżych warzyw. Jest też korzystna dla zdrowia. Może zapobiegać chorobom serca, układu krążenia i cukrzycy typu II. Stosując ją, możesz sobie pozwolić nawet na wypicie lampki wina, a od czasu do czasu zjeść 2–3 kostki gorzkiej czekolady.

Przykładowy jadłospis (I Etap)

Po przebudzeniu:
* pomarańcza
* szklanka niegazowanej wody mineralnej z sokiem z cytryny.

Śniadanie:
* 3 łyżki płatków owsianych na chudym mleku
* 2 plasterki chudej szynki drobiowej
* mandarynka l szklanka soku marchwiowego.

Obiad:
* pieczona papryka z farszem z mielonego mięsa indyka z jajkiem
* miseczka mizerii z 4 łyżkami jogurtu naturalnego posypana łyżką szczypiorku
* szklanka niesłodzonej herbaty ziołowej.

Podwieczorek:
* miseczka sałatki z truskawek, brzoskwini, melona i gruszki skropiona sokiem z cytryny.
* szklanka niesłodzonej herbatki owocowej.

Kolacja:
* miseczka sałatki marokańskiej z kaszy kuskus z duszonymi warzywami bez tłuszczu (pomidorami, papryką żółtą, zieloną i czerwoną, czarnymi oliwkami, cebulą i 2–3 ząbkami czosnku), doprawiona suszonym oregano, zmielonym zielem angielskim, kminkiem i goździkiem, skropiona łyżką oliwy
* szklanka niesłodzonej herbaty miętowej.

Redakcja poleca

REKLAMA