fot. Fotolia
Sok, nektar i napój, czyli jak je odróżnić?
Sok może być wykonany z owoców, ale może też powstawać z warzyw. W soku owocowym zawsze musi być 100% owoców.
- Sok - produkt w pełni naturalny, który otrzymywany jest wyłącznie ze świeżych, chłodzonych lub mrożonych, dojrzałych owoców lub warzyw. Warto w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z prawem zabronione jest dodawanie jakichkolwiek sztucznych składników do soków (np. barwników, substancji słodzących, substancji konserwujących). Sok 100% to produkt, w którym są tylko warzywa i owoce. Nie znajdziemy w nim nic innego, jak np. jabłka czy pomarańcze. Sok może zostać wzbogacony w witaminy, sole mineralne, a w przypadków soków warzywnych – przyprawy. Każdy sok owocowy i pomidorowy zgodnie z przepisami prawa musi zawierać 100% wsadu owocowego lub pomidorowego. Soki warzywne z wyjątkiem pomidorowego oraz soki owocowo-warzywne z uwagi na gęstą przecierową konsystencję mogą charakteryzować się niższym wsadem.
- Nektar - zawiera od 25 do 100% soku/ przecieru owocowego lub warzywnego, w zależności od rodzaju owoców lub warzyw, z których powstał. Nektar otrzymywany jest poprzez dodanie wody i cukru i/lub miodu oraz czasem kwasu cytrynowego do soku / przecieru owocowego lub warzywnego. Przykładowo nektary jabłkowe, pomarańczowe, grejpfrutowe zawierają min. 50% soku owocowego lub warzywnego, nektary wiśniowe min. 25%, a nektary z czarnych porzeczek min 25%. Do nektarów nie można dodawać barwników i substancji konserwujących oraz aromatów innych niż uzyskane z owoców lub warzyw, z których nektar został wykonany. Nektary są wartościowym i w pełni naturalnym produktem. Produkuje się je często z owoców o smaku zbyt cierpkim i kwaśnym, z których 100% sok byłby niesmaczny (np. czarna porzeczka, aronia) lub za gęsty (banan). Warto zwrócić uwagę, że jeżeli do soku zawierającego 100% wsadu owocowego zostanie dodany miód, to taki produkt będzie nazywany nektarem, pomimo 100% zawartości wsadu owocowego.
- Kategoria napojów jest bardzo szeroka – gazowane, niegazowane, produkowane na bazie soku lub tylko z jego dodatkiem lub w ogóle bez jego dodatku. Najlepiej wybierać napoje warzywne lub owocowe, które wg definicji GUS muszą zawierać min. 20% dodatku soku lub przecieru owocowego bądź warzywnego. Takie napoje są bogate w składniki odżywcze pochodzące z owoców i warzyw i najczęściej nie są konserwowane. Do wszystkich napojów można dodawać większą niż w przypadku soków i nektarów ilość dodatków, które nadają smak, aromat, ale również mogą być dodawane w celu wzbogacenia napoju.
Zobacz też: Czy świeże warzywa i owoce można zastąpić sokiem?
Soki mętne, przecierowe i klarowne
Konsystencja soków ma wpływ na ich wygląd. Rozróżniamy soki przecierowe, soki klarowne oraz soki mętne.
- Soki przecierowe otrzymuje się poprzez przetarcie całych lub obranych owoców lub warzyw.
- Soki klarowne charakteryzują się tym, że w wyniku filtracji i klarowania pozbawione zostają zmętnień i części nierozpuszczalnych.
- Natomiast soki mętne – jak sama nazwa sugeruje – nie są poddawane procesowi klarowania i filtracji, przez co zawierają naturalne zmętnienia.
Zarówno w procesie produkcji soków klarownych jak i naturalnie mętnych wykorzystuje się całe nieobrane jabłka, wiec wszystkie cenne składniki spod skórki przechodzą do soku. Konsystencja soków nie wpływa jednak znacząco na ich wartość odżywczą (witamin i składników mineralnych) z wyjątkiem różnic w zawartości błonnika, w tym pektyn.
Zobacz też: Soki dietetyczne
Źródło: materiały prasowe fleishmanhillard/mn