Czy pokarm może wywoływać astmę?

Jak zapobiegać dusznościom? Jak udzielić pierwszej pomocy astmatykowi? Kiedy wezwać lekarza?/fot. fotolia
Astma uważana jest za jedyną chorobę alergiczną, poza wstrząsem, która może spowodować zgon. Zazwyczaj za przyczyny jej występowania uznaje się uczulenie na pierze, kurz. Czy wiesz, że wywołać ją może także jedzenie?
/ 05.05.2011 20:18
Jak zapobiegać dusznościom? Jak udzielić pierwszej pomocy astmatykowi? Kiedy wezwać lekarza?/fot. fotolia

Kto choruje na astmę?

Szacuje się, że na astmę choruje 300 milionów osób, w tym w Unii Europejskiej około 130. milionów, a w Polsce milion osiemset osób. U około 70% cierpiących na astmę choroba tak naprawdę pozostaje nie zdiagnozowana. Na astmę zachorować może każdy, niezależnie od wieku. Schorzenie to diagnozuje się nawet u niemowląt i noworodków. Wzmożona zachorowalność dzieci na ten rodzaj alergii przypada na okres przed rozpoczęciem nauki w szkole, czyli do 7-8 roku życia. Ponadto na astmę częściej cierpią mieszkańcy miast niż małych miejscowości czy wsi.

Choroba śmiertelna?

Choroby alergiczne nie należą do grona śmiertelnych. Wyjątkiem jest astma. Wysoki wzrost śmiertelności z powodu tej choroby spowodowany był stosowaniem nieprawidłowego leczenia. Dawniej pacjentom podawano w zbyt dużych dawkach środki, które rozszerzały oskrzela, jak fenoterol, oraz sterydy.

Od kilku lat jednak odnotowuje się spadek śmiertelności z powodu astmy. Wynika to ze stosowania odpowiednich lekarstw oraz diety eliminacyjnej.

Szkodliwe jedzenie

Powszechnie za przyczyny astmy uznaje się uczulenie na dym papierosowy, węglowodory zawarte w spalinach samochodowych czy dwutlenek siarki. Mało kto jednak wie, że również jedzenie może wywołać tą groźną chorobę. U niemowląt może ona wystąpić z powodu karmienia sztucznymi zastępnikami mleka matki. Ponadto stosowanie nieprawidłowej diety w późniejszym okresie ich życia przyczynia się do wzrostu zachorowalności na infekcje wirusowe, które sprzyjają rozwojowi astmy.

Doświadczenie

Kilka lat temu amerykański uczony, dr H. A. Sampson, przeprowadził ciekawe doświadczenie. Przez 14 miesięcy badał przyczyny śmierci lub zagrożenia życia u dzieci i młodzieży w wieku 2-17 lat. Wszyscy badani chorowali na astmę, która wywołana była przez alergeny zawarte w pokarmach. Podłoże choroby było uprzednio zdiagnozowane i chorzy stosowali dietę eliminacyjną. Produkty, o których działaniu alergogennym nie wiedzieli, wywoływały poważne ataki astmy, wstrząsy lub śmierć. Wśród badanych przez dr Sampsona zgon nastąpił u 6. dzieci po spożyciu niewielkich ilości pokarmów, które stanowiły domieszkę do cukierków, wyrobów piekarniczych i ciastek. U innych badanych również wystąpiła ciężka alergia:

  •  sześć osób – alergia z powodu orzechów
  •  jeden pacjent – alergia na jaja
  •  czworo pacjentów – wstrząs z powodu spożycia orzeszków ziemnych
  •  dwie osoby – alergia na mleko krowie

U badanych duszności wystąpiły w ciągu 3-30 minut po zjedzeniu danego pokarmu. U niektórych dzieci duszności utrzymywały się nawet do 21 dni. W wielu przypadkach potrzebna była intubacja – sztuczne oddychanie, które polega na wprowadzeniu rurki do dróg oddechowych.

Źródło: „Alergie” Dr Danuty Myłek, wyd. WAB, Warszawa 2010, wydanie II

Redakcja poleca

REKLAMA