Kiedyś dietetycy zalecali osobom otyłym, aby wyeliminowały z diety tłuszcz, ponieważ 1 g tego składnika dostarcza aż 9 kcal. Od niedawna przekonują, że tuczą również o połowę mniej kaloryczne węglowodany. Właśnie z tego powodu wielu z nas korzysta z radykalnych diet bez chleba, makaronu i kasz. Tymczasem, aby zrzucić nadwagę bez uszczerbku dla zdrowia nie powinniśmy z nich rezygnować!
Zadbaj o porcje
W myśl starej jak świat zasady - wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednich ilościach. A w przypadku węglowodanów dzienna porcja węglowodanów to 2–3 kromki chleba i 1–3 łyżki ryżu albo kaszy lub makaronu.Jakie pieczywo wybierać
- Na zakwasie lub drożdżach, niezbyt puszyste. Nienaturalna puszystość to efekt dodawania przez piekarzy polepszaczy.
- Z pełnego przemiału. Wprawdzie zawiera prawie tyle samo kalorii co białe, jednak mniej tuczy i jest wartościowsze niż białe.
- Chrupkie, ale to razowe. Pamiętaj też, że choć 1 kromka takiego chlebka dostarcza tylko 25 kcal, to 5 kromek już 175 kcal.
Warto wiedzieć! Polepszacze pozwalają taniej produkować chleb. W dużych ilościach mogą jednak szkodzić. Takiego pieczywa nie powinno się przechowywać w foliowym worku
Co zawiera dobry chleb
W odróżnieniu od białego, ten z pełnego przemiału jest skarbnicą cennych składników. Daje też na dłużej uczucie sytości.Białko
Stugramowa porcja chleba dostarcza ok. 6 g lekkostrawnego białka. Aby organizm dobrze je wykorzystał, warto pieczywo łączyć z nabiałem lub mięsem.
Błonnik
Dwie, trzy kromki pokrywają w 1/4 nasze zapotrzebowanie na ten składnik. Resztę uzyskamy np. z warzyw i owoców.
Węglowodany
W 100 g chleba (2,5 cienkiej kromki) jest ich 44 g. Sporo, ale to węglowodany złożone, które stabilizują poziom cukru we krwi.
Minerały
Sporo żelaza (ponad 2 mg w 100 g), magnezu (60 mg), którego często brakuje w diecie, cynku (8 mg) regulującego pracę serca.
Witamina B1
W 100 g pieczywa z ciemnej mąki jest jej ok. 0,2 mg, podczas gdy w białym prawie wcale. Dziennie potrzebujemy 2 mg – poprawia pracę mózgu.