Czy napoje energetyczne są niezdrowe?

Napoje energetyczne są dziś nieodłącznym elementem diety każdego studenta, nocnego pracownika, czy sportowca. Potrafią w krótkim czasie pobudzić organizm do wytężonego wysiłku fizycznego i umysłowego, jednak równie wiele słyszy się o skutkach ubocznych.
/ 21.11.2012 15:54
Jesteś wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem, a może kinestetykiem? Odkrycie własnego, preferowanego sposobu nauki sprawi, że zapamiętywanie będzie łatwiejsze /fot. Fotolia fot. fot. Fotolia

Siła cukru i kofeiny

Dwa najważniejsze składniki każdego napoju energetycznego to cukier i kofeina, ten  pierwszy jest źródłem szybko dostępnej energii, natomiast drugi odpowiada za pobudzenie układu nerwowego, blokując receptory dla adenozyny. Co jest jednak takiego złego w cukrze i kofeinie? Przecież są to powszechne dostępne produkty na rynku i mamy z nimi styczność na co dzień.

Przeciętna ilość kofeiny w napoju energetycznym nie jest raczej obłędnie duża i waha się w granicach 30 – 35mg/100ml, dla porównania w 100ml kawy parzonej znajduje się  od 40 do 67mg. Jeśli natomiast chodzi o ilość cukru, to z jednej strony może się wydawać, że jest go dużo, bo nawet 11g/100ml z drugiej jednak strony  nie jest to o wiele większa ilość niż w  napojach gazowanych takich jak coca-cola. Ilość kofeiny i cukru zawartego w drinkach energetycznych nie odbiegają w drastyczny sposób od normy.

Działanie napojów energetycznych

Zacznijmy od cukru, w napojach energetycznych stosuje się zazwyczaj syrop glukozowo-fruktozowy. Jest to mieszanina monosacharydów, która nie wymaga trawienia, dlatego też kiedy taki cukier dostanie się do układu pokarmowego zostaje bardzo szybko wchłonięty do krwi. Nagłe skoki poziomu cukru są niezdrowe dla organizmu, który musi się z tym uporać w krótkim czasie, co przy tak częstych skokach, w skrajnych przypadkach  może doprowadzić do uszkodzenia trzustki a w konsekwencji do rozwoju cukrzycy.

Z kolei kofeina w odpowiednich dawkach ma wiele pozytywnych właściwości. Przykładowo stymuluje układ nerwowy, redukuje uczucie senności, polepsza perystaltykę jelit, zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.   

Napoje energetyczne - realne zagrożenia

Spożycie jednej puszki napoju energetycznego dziennie, nie musi stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia, sprawa wygląda  jednak o wiele gorzej, jeśli pijemy tych puszek więcej, wtedy nie tylko monosacharydy są zagrożeniem, lecz także sama kofeina. Co więcej, napoje energetyczne są często mieszane z alkoholem, wypicie takiego drinku może skutkować zaburzeniem pracy serca, czy nawet zawałem. Taka mieszanka powoduje też złudne poczucie trzeźwości, efektem czego może być przedawkowanie alkoholu.

Zobacz także: Napoje energetyzujące - skąd ten power?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.11.2018 20:02
Wszystko jest dla ludzi jezeli umiemy z tego korzystac i mamy gloweę na karku to nic nam nie grozi. najgorsze co mozemy zrobić to nie panować nad tym co robimy, ale muszę zgodzić się z vioolką, Tiger z rana jak śmietana, lepiej wypić puszkę niż 4 kawy.