Siła cukru i kofeiny
Dwa najważniejsze składniki każdego napoju energetycznego to cukier i kofeina, ten pierwszy jest źródłem szybko dostępnej energii, natomiast drugi odpowiada za pobudzenie układu nerwowego, blokując receptory dla adenozyny. Co jest jednak takiego złego w cukrze i kofeinie? Przecież są to powszechne dostępne produkty na rynku i mamy z nimi styczność na co dzień.
Przeciętna ilość kofeiny w napoju energetycznym nie jest raczej obłędnie duża i waha się w granicach 30 – 35mg/100ml, dla porównania w 100ml kawy parzonej znajduje się od 40 do 67mg. Jeśli natomiast chodzi o ilość cukru, to z jednej strony może się wydawać, że jest go dużo, bo nawet 11g/100ml z drugiej jednak strony nie jest to o wiele większa ilość niż w napojach gazowanych takich jak coca-cola. Ilość kofeiny i cukru zawartego w drinkach energetycznych nie odbiegają w drastyczny sposób od normy.
Działanie napojów energetycznych
Zacznijmy od cukru, w napojach energetycznych stosuje się zazwyczaj syrop glukozowo-fruktozowy. Jest to mieszanina monosacharydów, która nie wymaga trawienia, dlatego też kiedy taki cukier dostanie się do układu pokarmowego zostaje bardzo szybko wchłonięty do krwi. Nagłe skoki poziomu cukru są niezdrowe dla organizmu, który musi się z tym uporać w krótkim czasie, co przy tak częstych skokach, w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia trzustki a w konsekwencji do rozwoju cukrzycy.
Z kolei kofeina w odpowiednich dawkach ma wiele pozytywnych właściwości. Przykładowo stymuluje układ nerwowy, redukuje uczucie senności, polepsza perystaltykę jelit, zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych.
Napoje energetyczne - realne zagrożenia
Spożycie jednej puszki napoju energetycznego dziennie, nie musi stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia, sprawa wygląda jednak o wiele gorzej, jeśli pijemy tych puszek więcej, wtedy nie tylko monosacharydy są zagrożeniem, lecz także sama kofeina. Co więcej, napoje energetyczne są często mieszane z alkoholem, wypicie takiego drinku może skutkować zaburzeniem pracy serca, czy nawet zawałem. Taka mieszanka powoduje też złudne poczucie trzeźwości, efektem czego może być przedawkowanie alkoholu.
Zobacz także: Napoje energetyzujące - skąd ten power?