W odżywcze wartości jajek nie wątpią nawet ci, którzy za nimi nie przepadają. Pod delikatną skorupką zgromadzona jest prawdziwa skarbnica niezbędnych każdemu organizmowi mikroelementów i witamin.
Prawie 60% zawartości jajka stanowi białko. Ma ono przede wszystkim chronić żółtko. Zawiera też aminokwasy i związki białkowe, które sprawiają, że można m.in. ubić z niego pianę. Ale to jednak mniejsze żółtko jest prawdziwą bombą odżywczą – zawiera mnóstwo minerałów (m.in. żelaza, potasu), witamin (głównie rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D i E) i cennych związków, jak niezbędna dla koncentracji lecytyna.
A co z cholesterolem?
Żółtka zawierają go sporo, bo ok. 200 mg, jednak nie musimy się go obawiać. Nasze organizmy nie przyswajają większości cholesterolu z jajek. Jego wysoki poziom we krwi to efekt zaburzeń przemiany materii. Cholesterol z jajek jest nam potrzebny m.in. do budowy ścian komórkowych.
Najzdrowsze są jajka na miękko
Ten sposób przyrządzania sprawia, że zachowują wszystkie cenne wartości. Nie należy jednak gotować ich zbyt długo, gdyż stają się ciężkostrawne.
Zwracaj uwagę na stempel
Każde jajko jest oznaczone stemplem. Najważniejsza jest w nim pierwsza cyfra, przed symbolem „PL”. Oznacza sposób hodowli. Najtańsze są „trójki”– jajka z hodowli klatkowej. Staraj się wybierać jednak zdrowsze i smaczniejsze „jedynki”, czyli jajka od kur z wolnego wybiegu i ekologiczne „zerówki”.
Jak przechowywać?
Trzymaj w lodówce, układając szerszą podstawą do góry. Myj je dopiero tuż przed użyciem, bo inaczej zniszczysz naturalną osłonkę chroniącą je przed zepsuciem.
Wartości odżywcze jajka ok. 70g
Węglowodany: 0,5 g
Tłuszcz: 6,6 g
Białko: 8,7 g
Kalorie: 90 kcal
Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?
Potrząśnij jajkiem - Jeśli nic nie słychać, jest bardzo świeże, przy starym jajku usłyszysz chlupotanie.
Wrzuć do wody – świeże zatonie, stare wypłynie.
Rozbij - w świeżym białko utworzy grubą warstwę, w starym się rozleje.
Nie tylko kurze
Przepiórcze: 4 jajeczka mogą zastąpić 1 kurze. Są bogate w minerały.
Strusie: jedno zawiera ok. 1 kg białka i 30 dag żółtka. Jajecznica z jednego jajka wystarczy na 8–10 porcji!
Gęsie: są dość tłuste i mają oleisty smak. Najlepiej więc sprawdzają się w wypiekach.
Co warto wiedzieć o jajkach
Choć przyrządzamy je niemal codziennie na różne sposoby, jajka nadal kryją przed nami tajemnice. Najwyższy czas przyjrzeć im się bliżej.