fot. Fotolia
Soki dzieli się ze względu na użyty surowiec, konsystencję, obróbkę termiczną i rodzaj półproduktu.
Użyty surowiec:
- soki owocowe,
- warzywne
- owocowo-warzywne.
Konsystencja:
- sok przecierowy – otrzymywany przez przetarcie całych lub obranych owoców i/lub warzyw, ma półpłynną konsystencję. Zawiera praktycznie wszystkie składniki odżywcze pochodzące z owoców i warzyw, w tym błonnik pokarmowy, który ma właściwości sycące. Soki przecierowe produkuje się głównie z warzyw.
- sok mętny – przy jego produkcji pomija się proces klarowania i filtracji, zawiera więc naturalne zmętnienia i cząstki miąższu. Dzięki temu soki te są bogate w bioaktywne składniki, m.in. błonnik w tym pektyny, związki fenolowe i karotenoidy.
- sok klarowny – poddany klarowaniu i filtracji, nie zawiera cząstek miąższu pochodzących z owoców i/lub warzyw. Posiada mniej biologicznie czynnych związków niż sok mętny, natomiast zachowuje większość witamin i soli mineralnych.
Obróbka termiczna:
- sok niepasteryzowany – sok nieutrwalony poprzez pasteryzację, o krótkim okresie przydatności do spożycia, wynoszącym zwykle od jednego do trzech dni, wymagający zapewnienia nieprzerwanie warunków chłodniczych od momentu wyprodukowania do chwili konsumpcji (np. sok jednodniowy).
- sok pasteryzowany w niskiej temperaturze – poddany obróbce cieplnej w temperaturze do około 70°C, o kilkutygodniowej minimalnej trwałości.
- sok pasteryzowany – poddany obróbce cieplnej w temperaturze bliskiej 100°C, co zapewnia trwałość produktu w ciągu wielomiesięcznego przechowywania w temperaturze otoczenia.
Zobacz też: Czy soki pasteryzowane i odtworzone z soku zagęszczonego są zdrowe?
Rodzaj półproduktu:
- bezpośredni – NFC (ang. skrót od słów Not From Concentrate – „nie z koncentratu”) – sok uzyskany poprzez wyciśnięcie, tłoczenie lub przetarcie. Może być przecierowy, mętny lub klarowny, pasteryzowany lub tylko schładzany. W tym ostatnim przypadku sok ma krótki termin przydatności do spożycia i należy przechowywać go w lodówce.
- odtworzony – uzyskiwany z zagęszczonego soku lub przecieru poprzez dodanie takiej samej ilości wody, która wcześniej została usunięta (odparowana) oraz ewentualne dodanie aromatu z tego samego rodzaju owoców i/lub warzyw. Zagęszczanie soków (5-6 krotne) jest ekonomicznie uzasadnione, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów magazynowania i transportu, wyrównanie różnic w ilości i jakości zbiorów z różnych regionów upraw oraz stabilizację wahań cen w latach niskich i wysokich zbiorów. Jakość wody do odtworzenia musi odpowiadać co najmniej jakości wody pitnej.
Zobacz też: Fakty i mity na temat soków i musów!
Źródło: materiały prasowe fleishmanhillard/mn