Acerola – wpływ na zdrowie i zastosowanie!

acerola fot. Fotolia
Jej owoce są kwaśne, maleńkie i przypominają wiśnie. Mimo niewielkich rozmiarów są prawdziwymi rekordzistami – zawierają wyjątkowo dużą dawkę witaminy C. Dowiedz się więcej o aceroli!
Marta Słupska / 20.04.2016 10:44
acerola fot. Fotolia

Gdzie uprawia się acerolę?

Acerola jest rośliną wywodzącą się z wysp karaibskich i Ameryki Środkowej. Obecnie jest uprawiana w Ameryce Południowej, Stanach Zjednoczonych, Australii i w rejonach Azji i Afryki. Krajem wiodącym w produkcji aceroli jest Brazylia.

Acerola (zwana również wiśnią z Barbados) to wiecznie zielony krzew lub drzewko osiągające wysokość do 6 metrów. Po kwitnięciu owoce dojrzewają 3-4 tygodnie. Mają okrągły kształt (najczęściej z podłużnymi bruzdami), są średnicy 1-3 cm i przypominają owoce wiśni. Charakteryzują się soczystym miąższem o bardzo kwaśnym smaku.

Acerola – rekordowa dawka witaminy C!

Tym, co decyduje o wyjątkowej wartości odżywczej tych owoców, jest zawartość witaminy C. Zawierają 4500 mg na 100 g owocu – tak wiele tej witaminy nie znajdziemy w żadnym innym! Jest to prawie 100 razy więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych i ponad 10 razy więcej niż w porzeczce czarnej. Owoc aceroli w zależności od wielkości i zawartości kwasu askorbinowego pokrywa dzienną dawkę witaminy C.

Warto wiedzieć, że najwięcej kwasu askorbinowego mają owoce 15-dniowe. W dojrzałych zawartość witaminy C spada o 40%.

Co jeszcze znajdziemy w aceroli? Sporo prowitaminy A oraz tiaminy (witaminy B1), ryboflawinę (witamina B2), niacynę (witamina PP), wapń, fosfor i żelazo.

Zobacz też: 4 główne powody, dla których warto jeść kokosy!

Zastosowanie aceroli – jak wpływa na zdrowie?

Dzięki swoim właściwościom acerola znalazła zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym do produkcji preparatów witaminowych (tabletek, proszków) zalecanych w przeziębieniach, infekcjach i chorobach przewlekłych (reumatyzm). Sok z aceroli jest często dodatkiem do odżywek witaminowych dla niemowląt i małych dzieci.  

Acerola w przemyśle spożywczym

W przemyśle spożywczym owoce tej rośliny wykorzystuje się do wytwarzania soków, napojów, kompotów i deserów (np. galaretek, lodów). Skoncentrowany sok dodaje się do różnych napojów, zwiększając wartość odżywczą produktu.

Zobacz też: Czy soki zagęszczone są zdrowe?

Redakcja poleca

REKLAMA