ABC żywienia w cukrzycy część II

Węglowodany to główne źródło energii. Powinny stanowić w diecie diabetyka 50% całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej gdy są o niskim indeksie glikemicznym - IG* (niższym od 50).
/ 21.01.2009 23:58
Węglowodany to główne źródło energii. Powinny stanowić w diecie diabetyka 50% całodziennego zapotrzebowania energetycznego. Najlepiej gdy są o niskim indeksie glikemicznym - IG* (niższym od 50).

W produktach spożywczych odnajdziemy je w postaci cukrów prostych i złożonych. Te pierwsze są szybko wchłaniane przez nasz organizm, natomiast te drugie znacznie wolniej. 1 g węglowodanów dostarcza nam 4 kcal.

ABC żywienia w cukrzycy część II

*indeks glikemiczny to wskaźnik procentowy określający wzrost poziomu glukozy we krwi po 2 godzinach od spożycia 50 g produktu. Wysoki indeks glikemiczny informuje o tym, że po zjedzeniu produktu poziom glukozy we krwi bardzo wzrasta i utrzymuje się przez dłuższy czas. Wykaz produktów o różnym indeksie glikemicznym można znaleźć na stronie: http://www.ptd.republika.pl/strony/ind-gli.html

Źródłem cukrów prostych są np. dżemy, cukierki, słodycze, owoce, miód, mleko, soki owocowe, cukier. Po ich spożyciu poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, dlatego też należy je spożywać w
ograniczonych ilościach, a klasyczny cukier całkowicie wyeliminować. Wskazane jest łączenie ich z cukrami złożonymi, zawartymi w pieczywie, ziemniakach, ryżu.

Dla cukrzyków bezpieczniejsze jest stosowanie cukrów złożonych, ponieważ wchłaniają się one wolno. Cukry proste można zastosować wtedy gdy dojdzie do hipoglikemii (obniżenia poziomu cukru we krwi).

Aby ułatwić kontrolę spożywanych węglowodanów i ustalenia prawidłowej diety cukrzycowej, używa się pojęcia wymiennika węglowodanowego.
Wymiennik węglowodanowy (WW) - jest to taka porcja produktu w gramach, która zawiera 10-12 g węglowodanów przyswajalnych.

Tabele wymienników węglowodanowych bardzo ułatwiają stosowanie diety cukrzycowej i jej urozmaicanie. Możesz znaleźć je na stronie internetowej: http://cukrzyca.webpark.pl/tabele.html

Obliczanie ilości WW zjadanych w całodziennym pożywieniu:
Oznaczenie wraz z lekarzem indywidualnego zapotrzebowania na energię:
np. określone zostało na 2000 kcal/dobę

około 50% tej energii powinno pochodzić z węglowodanów, a więc:
2000 x 50% = 2000 x 50/100 = 2000 x ½ =1000 kcal

ponieważ 1g węglowodanów dostarcza 4 kcal, to powyższe 1000 kcal powinno pochodzić z 250 g węglowodanów z całodziennego pożywienia, czyli:
1000 kcal : 4 g = 250 g

oznacza to spożycie 25 WW, ponieważ 1 WW zawiera 10 g węglowodanów:
250 g : 10 g = 25 WW

Wyliczoną ilość WW trzeba rozłożyć na poszczególne posiłki, zgodnie z zaleceniem lekarza diabetologa i dietetyka. Przykładowy rozkład:
śniadanie 4 WW
II śniadanie 2 WW
obiad 9 WW
podwieczorek 1 WW
kolacja 4 WW
II kolacja 1 WW

I tak np. na śniadanie można zjeść 2 kromki chleba pszennego z 12 łyżeczkami półtłustego sera twarogowego i 2 łyżeczkami dżemu nisko słodzonego oraz herbatę bez cukru.

Układanie swojej diety cukrzycowej wymaga obowiązkowości i poważnego podejścia do sprawy. Cukrzycę typu II można wyleczyć, stosując właściwe proporcje produktów i mając ścisłą kontrolę nad spożywanymi węglowodanami, gdyż to one stanowią główną składową naszych posiłków. Zmiana sposobu żywienia to połowa sukcesu.

O węglowodanach na razie tyle. W następnej części „ABC żywienia w cukrzycy” będzie mowa o roli tłuszczów i białek w diecie.

Katarzyna Ziaja
na podstawie
„Cukrzyca i Ty Krótki przewodnik” firmy Novo Nordisk

Redakcja poleca

REKLAMA