Przed nami wiosna i lato – czas „otwarcia się na przyrodę”, czyli wypadów za miasto, długich spacerów, majówek, podróży, relaksu i przyjemności. Pełne słońca dni wpływają na to jak się odżywiamy – częściej i chętniej sięgając w tym czasie po owoce i warzywa. Kolorowe, soczyste warzywa i owoce będą coraz łatwiej dostępne na straganach, bazarkach i w sklepach, szczęśliwcy będą cieszyć się produktami ze swoich działek, sadów i ogrodów. Już niedługo pomidor będzie pachniał i smakował jak pomidor, a zapach truskawek będzie miło wiercił w nosie po wejściu do każdego warzywniaka… W tym czasie, chętniej więc będziemy rezygnować z potraw ciężkich na rzecz tych lekkostrawnych.
Fot. Depositphotos
Organizatorzy kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” przypominają: Dobrze spożytkujmy czas zbliżającej się wiosny i lata, sięgając po owoce i warzywa posiadające w tym czasie największą ilość witamin i składników mineralnych. Dostępne wiosną i latem, piękne, świeże warzywa i owoce są nie do zastąpienia i dostępne dla każdego by połączyć je co dzień w 5 kolorowych porcji. Aby ugasić pragnienie sięgajmy także po szklankę (200 ml) 100% soku owocowego lub warzywnego, które zachowują większość wartości zawartych w świeżych warzywach i owocach. Spożywanie warzyw i owoców oraz picie soków jest naturalnym i dobrym sposobem na dostarczenie naszemu organizmowi witamin i składników mineralnych”.
Surówki, warzywne szaszłyki, konfitury i soki – kolorowo, pysznie i wartościowo!
Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się pierwsze młode warzywa - nowalijki. Marchewki, buraczki, ogórek, chrupiąca sałata swymi kolorami i zapachem na pewno zachęcą każdego do skosztowania. Jeśli mamy taką możliwość, możemy wyhodować je we własnym ogródku. Kiełki, szczypiorek czy natka pietruszki będą stanowić doskonały dodatek do sałatki czy przygotowanego obiadu, a zarazem będą źródłem cennych składników. W czasie lata skorzystajmy z szerokiego wyboru owoców, między innymi malin, truskawek, arbuzów i brzoskwiń. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić rośliny strączkowe, takie jak fasolka szparagowa czy bób, ale także inne warzywa: kalafior, brokuł oraz pomidory. Buraki, ogórki
czy pomidory wykorzystajmy przygotowując orzeźwiający chłodnik, a truskawki, poziomki i maliny - do owocowych koktajli. Dodajmy do tego lekkie sałatki i surówki, które można łatwo i szybko przyrządzić. Pamiętajmy, że nasz organizm nie potrafi magazynować niektórych witamin (np. witaminy C), dlatego odrobinę oliwy. Grillowane warzywa stanowią ciekawe urozmaicenie codziennego menu niż te zazwyczaj ugotowane, dlatego nie bójmy się i wykorzystajmy je podczas przygotowania posiłków. Przygotujmy je odpowiednio – umyjmy, wysuszmy, a w przypadku większych warzyw pokrójmy na mniejsze kawałki. Po posmarowaniu ich oliwą z przyprawami koniecznie należy ułożyć je na aluminiowej tacce - podpowiada ekspert kampanii, dr Lucyna Kozłowska, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Domowe przetwory z warzyw i owoców – czy to dobry pomysł w XXI wieku?
Jak najbardziej! Ze względu na przygotowanie ich bez dodatków i środków konserwujących. Zwróćmy na to uwagę, zwłaszcza myśląc o najmłodszych pociechach. Jeśli chcemy mieć 100% pewności co spożywamy, poświęćmy trochę czasu i zróbmy przetwory własnoręcznie. Zapełnienie piwnic i spiżarni przyrządzonymi domowymi sposobami przetworami – powidłami, konfiturami (np. ze śliwek) czy przetworami kiszonymi np. z papryki, buraków czy ogórków, co
rok znajduje więcej wielbicieli, bo te przetwory, należycie przygotowane, są pełne tak cennych wartości odżywczych podkreśla dr Lucyna Kozłowska.
Wybierając odpowiednie do przetworów warzywa i owoce należy sięgać po te wysokiej jakości: świeże i odpowiednio dojrzałe. Poświęcenie czasu oraz zastosowanie się do kilku zasad przełoży się na pyszne domowe przetwory bez dodatków i środków konserwujących. Gotowe będą nam służyć przez następne sezony, wzbogacając nasze dania o pyszne i bogate w witaminy elementy. Barbara Groele, ze Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków, organizatora kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku” podkreśla: Lato, jest okresem zbiorów najlepszej jakości owoców i warzyw, z których następnie przygotowane są soki, dlatego warto po nie sięgać przez cały rok. Pamiętajmy, że jedna (200 ml) szklanka 100% soku może stanowić jedną z 5 dziennych porcji warzywno-owocowych, zalecanych przez dietetyków i lekarzy. Na bazie soków można przygotować doskonałe koktajle i sorbety, a wykorzystując 100% sok pomidorowy - doskonały chłodnik, wzorowany na hiszpańskim gazpacho, coraz bardziej lubiany przez Polaków.
Ciekawostki:
-
Czy wiesz, że truskawka ze względu na swój czerwony kolor życia oraz kształt serca była dawniej symbolem Wenus – rzymskiej bogini miłości i witalności? Jest to niby zwyczajny owoc, a jeden z niewielu mający pestki na zewnątrz.
-
Największe owoce wytwarza dynia olbrzymia! Za polski rekord uznano owoc o masie 580,5 kg.
- Pomidory zostały przywiezione do Europy przez Kolumba. Początkowo uważano je wyłącznie za roślinę ozdobną.