3 ciekawostki na temat makaronu!

25 października obchodzimy Światowy Dzień Makaronu. Oto 3 ciekawostki na temat makaronu – sprawdź, czy o tym wiedziałeś!
/ 24.10.2014 13:29

makaron

Fot. Fotolia

1. Przeciętny Polak zjada 5 kg makaronu rocznie

To dosyć mało, jeśli zestawimy to z wynikami innych narodowości. Zajmujemy dopiero 19 miejsce. Jak łatwo  się domyślić w rankingu prowadzą Włosi. Są oni w stanie zjeść nawet 28 kg makaronu w ciągu roku! Po Włochach plasują się Wenezuelczycy. Jednak oni także są daleko w tyle za liderami - ich wynik to tylko 12 kg.

2. Makaron wcale nie pochodzi z Włoch

Włochy w powszechnym mniemaniu uznawane są za światową ojczyznę makaronu. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę , że potrawa ta wywodzi się aż z Chin. Przypuszcza się, że rozpowszechnienie się makaronu w Europie nastąpiło dzięki mnichom w XV wieku.

Z kolei gwałtowny wzrost spożycia tego produktu datowany jest na czasy napoleońskie. Wówczas to słynny francuski przywódca w okresie kryzysu postanowił nakarmić makaronem głodny lud.

Jednak po długiej podróży z Azji do Europy to Włochy, a nie Francja stały się niekwestionowaną ojczyzną makaronu. To przede wszystkim Włosi zajmują się tworzeniem nowych form i rodzajów makaronu.

Według Włochów prawdziwy makaron bazuje na semolinie, czyli grubej mące bogatej w białko, którą  wytwarza się z pszenicy durum i wody.

3. Święto makaronu obchodzimy prawie od 20 lat!

25 października to już od 1995 roku Światowy Dzień Makaronu. Święto ma na celu promocję przysmaku, jako produktu zdrowego, smacznego oraz istotnego w diecie każdego człowieka.

Tego dnia miłośnicy makaronu na całym świecie ucztują i wymieniają się sposobami na przygotowanie ich ulubionego dania.

Źródło: Materiały prasowe Mamma Mia

Zobacz także: Światowy Dzień Makaronu – wypróbuj te przepisy!