dieta po usunięciu guza jelita grubego

napisał/a: ewelina861 2010-11-05 19:00
Witam! Nie wiem czy pisze w odpowiednim dziale... ale... krótko, zwięźle i na temat... Moja mama miała operację usunięcia kilku centymetrów jelita grubego bez wyłonienia odbytu brzusznego... Jesteśmy miesiąc po operacji. Będę bardzo wdzięczna za wskazanie właściwej diety, która była by odpowiednia po operacji i prowadziła by do wzmocnienia jej organizmu. Proszę o wskazanie produktów, których należy unikać i tych, które są bezwzględnie zakazane. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam
napisał/a: augustyn888 2010-11-06 18:01
ewelina86 napisal(a):Witam! Nie wiem czy pisze w odpowiednim dziale... ale... krótko, zwięźle i na temat... Moja mama miała operację usunięcia kilku centymetrów jelita grubego bez wyłonienia odbytu brzusznego... Jesteśmy miesiąc po operacji. Będę bardzo wdzięczna za wskazanie właściwej diety, która była by odpowiednia po operacji i prowadziła by do wzmocnienia jej organizmu. Proszę o wskazanie produktów, których należy unikać i tych, które są bezwzględnie zakazane. Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam


Trudno tak naprawdę wymienić taką dietę dokładnie,ponieważ wielu specjalistów w swoich wypowiedziach stara się nakłaniać do powrotu,stopniowo,na dietę sprzed operacji.Jednak dieta ta na pewno powinna być bogata w źródła błonnika oraz uboga w tłuszcz pochodzenia zwierzęcego.Na pewno odpada palenie tytoniu jak i spożywanie alkoholu.
Jako dietę cud,by przeciwdziałać chorobom układu pokarmowego,wymienia się dietę śródziemnomorską,a więc dużo świeżych warzyw i owoców,sałatek tego typu,oliwę i tłuszcze roślinne,zaopatrzone w kwasy "omega3",oraz mięso świeżych ryb jak również mięso białe(drób)
Na pewno bezwzględnie należy odstawić potrawy ciężkostrawne,ciężkie smażone potrawy z mięsa tłustego,jak również produkty bogato przetwarzane o podejrzanej lub niepewnej zawartości czyli produkty z dużą mieszaniną składników których niestety nie brakuje w supermarketach w tzw.promocjach.
Pozdrawiam i życzę mamie dużo zdrowia.
napisał/a: ewelina861 2010-11-06 20:00
Bardzo dziękuję za wiadomość Pozdrawiam