brzuch, kobieta, bikini, modelka, biust fot. FREE

5 sposobów na płaski brzuszek

Sukienka z ubiegłego lata okazała się przyciasna? Zastosuj się do naszych rad, a wkrótce zmieścisz się w nią bez trudu.
/ 20.04.2012 13:01
brzuch, kobieta, bikini, modelka, biust fot. FREE

Stosuj naturalne wspomagacze

Czyli zioła i przyprawy. Jest ich dużo, są tanie i powszechnie dostępne. Działają podobnie: pobudzają pracę żołądka i jelit, ułatwiają trawienie i nie dopuszczają do nadmiernej fermentacji jedzenia w jelitach. Dzięki nim jedzenie nie zalega w przewodzie pokarmowym, a ty czujesz się lżejsza. Z mięty, rumianku i kopru przyrządzaj napary i pij je przed zaśnięciem. Bazylię (najlepiej świeżą) dodawaj do ciężkich dań z pomidorami, np. do pizzy i zapiekanek. Majerankiem nacieraj tłuste mięsa, np. schab, dodawaj go do zupy fasolowej i duszonej kapusty. Możesz zastąpić go kminkiem, ale tylko mielonym (całe nasiona są niestrawne).

Jedz owoce

To lepszy wybór niż sięganie po słodycze. Owoce również zawierają sporo cukru, zwłaszcza banany, winogrona, śliwki, gruszki. Tak jak czekoladki i ciasta zaspokoją apetyt na coś słodkiego. Są jednak mniej kaloryczne (np. gruszka ma 81 kcal, a napoleonka – 209). Mają też coś, czego trudno doszukać się w torcie czy cukierkach. To błonnik, który pęcznieje w żołądku i zmniejsza uczucie głodu. Czyści też jelita i nie dopuszcza do zalegania w nich niestrawionych resztek jedzenia.

Nie smaż, tylko gotuj na parze

Potrawy smażone zawsze są tłustsze niż gotowane, bo wchłaniają tłuszcz z patelni. Najwięcej (do 80 proc.) przyjmują go dania panierowane, zwłaszcza jeśli wrzucisz je na zbyt mało rozgrzany tłuszcz. Na parze (w parowarze lub garnku z sitkiem) możesz przyrządzić te same produkty, co na patelni. Na dodatek, nie trzeba ich wtedy solić, bo ten sposób przyrządzania wydobywa z produktów słony smak. Dzięki temu można używać mniej soli, która zatrzymuje wodę i powoduje, że obwód w pasie rośnie.

Prostuj się!

Sprawdź w lustrze, jak bardzo zmienia się sylwetka, gdy prostujesz plecy. To właściwie drobiazg, ale dzięki temu nie tylko wyglądasz na 2–3 cm wyższą, lecz także biust wydaje się większy, a brzuszek bardziej płaski. Problem tylko w tym, jak tę postawę utrzymać. Nie musisz chodzić z książką na głowie. Wystarczy, jeśli będziesz pamiętała o korygowaniu sylwetki i robiła to jak najczęściej w ciągu dnia. Nie trzeba wiele: wystarczy rozluźnić i opuścić barki oraz lekko cofnąć głowę. Reszta ustawi się sama – kręgosłup wyprostuje się, a brzuch lekko napnie i wciągnie.

Każdego dnia zmuszaj mięśnie brzucha do pracy

Nie tylko nadmierny apetyt sprawia, że wciąż przybywa ci nowych centymetrów w pasie. Winien jest także siedzący tryb życia, który osłabia mięśnie. A przecież to one są najlepszym gorsetem dla brzucha! Zacznij je systemetycznie wzmacniać. Proste ćwiczenie zajmie ci nie więcej niż 5 minut, ale powtarzane codziennie, po kilku tygodniach da efekty. Połóż się na plecach. Unieś lekko głowę i spleć na karku dłonie. Zegnij nogi w kolanach. Unieś prawą nogę i równocześnie spróbuj sięgnąć do kolana lewym łokciem. Nie ciągnij rękami za głowę, tylko skręć tułów i napnij mięśnie brzucha. Zmień stronę. Zrób w sumie 10 powtórzeń. Ćwicz powoli i spokojnie przy tym oddychaj. Podczas ćwiczenia pracują: mięsień prosty brzucha oraz skośne mięśnie. Po 7 dniach możesz dodać drugą serię, po 2 tygodniach – trzecią.