Za długość naszych nóg odpowiadają tylko geny. Kształt możemy wyrobić sobie jednak same i to wspaniały!
Zanim przystąpisz do ćwiczeń mięśni nóg przyjrzyj się uważnie swoim kończynom dolnym. Większość z nas ma problem raczej z górną lub z dolną połową i to jest kluczem do doboru odpowiedniego treningu. Jeśli masz już atletyczne przetrenowane łydki i zbyt galaretowane uda, to postaw na ćwiczenia wzmacniające uda, aby je wyszczuplić a unikaj jazdy na rowerze i biegania. Jeśli twoje nogi przypominają patyki lub ciosane kołki możesz śmiało ćwiczyć łydki aby nadać im kształt. Jeśli wreszcie twoim problem jest pupa zlewająca się z udami, to skup się głównie na ćwiczeniach wzmacniających tylne mięśnie uda.
Łydki
Łydki uwielbiają ćwiczenia kardio wykonywane w dłuższym czasie i regularnie. Bieganie pod górkę, sprint, jazda na rowerze i wchodzenie po schodach to podstawa gimnastyki dolnej części nóg.
Jeśli zależy ci na poprawie wyglądu przedniej strony (od kości piszczelowej) warto w domu wykonywać wspięcia na palce przy stopach rozstawionych na szerokość bioder z palcami skierowanymi na zewnątrz. Stanie na paluszkach wytrzymujemy kilka sekund i powtarzamy 15-20 razy.
Skipy czyli forma biegania z unoszeniem kolan do klatki piersiowej oraz, w drugiej formie, kopaniem się piętami po pośladkach, to również znakomita zaprawa dla mięśni łydek. Upewnij się, że wykonujesz je energicznie i pełnym zapałem, a w bonusie zobaczysz jak spadają wskazówki wagi.
Po każdym treningu łydek wykonaj stretching z jedną nogą zgiętą w wykroku do przodu a drugą pogłębiającą skłon – musisz czuć, że tylna łydka się rozciąga. To jedyna recepta aby zbudować ładne podłużne mięśnie a nie napakowane klocki.
Uda
Udom również pomogą wspomniane wyżej skipy, więc jeśli pracujesz nad ogólnym wyglądem nóg, lepiej zacznij skakać po parku. Ewentualnie ćwiczenie to da się wykonywać także w miejscu, w domu, ale wtedy tracisz korzyści wynikające ze świeżego powietrza i obniżonej temperatury, która pobudza metabolizm.
Udom idealnie pomogą również przysiady i wykroki. Te pierwsze, wykonywane do momentu uzyskania równoległej linii z podłogą, wzmacniają mięśnie czworogłowe oraz pośladki, czyniąc twój widok w mini, od tyłu, niezapomnianym. Wykonuj co 3 dni 3 serie przysiadów po 20-30 powtórzeń.
Jeśli chodzi o wykroki, to zarówno wystawianie zgiętej nogi daleko do przodu i pogłębianie wykroku, jak i krok w tył z przyciągnięciem kolana prawie do podłogi są godne polecenia. Z racji, że są to ćwiczenia bardzo wyczerpujące, wykonuj je w krótszych seriach po 10-15 powtórzeń na przemian z przysiadami.
Rozbudowane już mięśnie ud skorzystają z ćwiczeń tonizujących takich jak wymach nogą do tyłu. W tym celu połóż się płasko na macie na brzuchu, z ramionami wzdłuż tułowia, i wydychając unoś w górę wyprostowane nogi. Wreszcie, udom służy też joga, które pięknie wyciąga mięśnie i powoduje, że kończyny wydają się smuklejsze.