Tkanka młodości

skóra po peelingu fot. Fotolia
O tym, ile naprawdę masz lat, decyduje najmniej znana tkanka spośród wszystkich, jakie składają się na ustrój człowieka – tkanka łączna. Zadbasz o nią, stosując dietę strukturalną. W jaki sposób? Co ma wspólnego tkanka młodości z dietą strukturalną? Sprawdź!
/ 17.05.2016 15:18
skóra po peelingu fot. Fotolia

Tkanka łączna, zgodnie ze swoją nazwą, łączy, spaja i nadaje kształty narządom. Spełnia również funkcje podtrzymujące, ochronne, pośredniczy w odżywianiu komórek, a dodatkowo ma właściwości odnawiania i regenerowania składników ludzkiego ciała. To prawdziwa tkanka młodości. Aby mogła spełniać swoje rozliczne role, znajdują się w niej, między innymi, komórki o małym stopniu zróżnicowania. Mogą one, w razie potrzeby, przekształcać się w taki rodzaj komórek, który w danym momencie jest najbardziej potrzebny.

Uraz lub choroba

Jeśli w następstwie urazu lub choroby następuje destrukcja tkanek, to właśnie komórki tkanki łącznej zapewniają możliwość naprawienia uszkodzonych części ciała.
Nie zawsze możliwy jest powrót do stanu sprzed urazu, jednak aby jakakolwiek zmiana chorobowa ustąpiła, oczyściła się, nastąpiło zagojenie uszkodzonego miejsca, konieczna jest aktywność składników tkanki łącznej. Zranienie, złamanie, wylew i inne problemy możesz po pewnym czasie zapomnieć tylko dzięki temu, że tkanka łączna naprawia powstałe szkody.

Zobacz także: Jakie kosmetyki wspomagają dietę strukturalną?

Zresztą procesy odnawiania i regeneracji zachodzą nie tylko w następstwie przebytych chorób. Większość składników ludzkiego ciała jest w określonym cyklu odnawiana. W poszczególnych narządach procesy te zachodzą w różnym tempie, ale po upływie lat, nawet w tak stabilnych pod względem struktury częściach ustroju, jak kości, nie występują już te same, co dawniej, składniki.

W tej wymianie materiału biologicznego uczestniczy aktywnie tkanka łączna. Jeśli więc jest biologicznie młoda, to organizm może się skutecznie wzmacniać i bronić przed niekorzystnym działaniem szkodliwych czynników środowiska.

Wpływ na młodość 

Jeśli żywotność tkanki łącznej pogarsza się, to coraz silniej będziesz odczuwał następstwa wysiłku, zmęczenia i chorób. Wydłuży się okres, jaki będziesz musiał poświęcić na wypoczynek po wyczerpującym dniu, dłużej też będzie trwał powrót do zdrowia po przebytych chorobach, a ryzyko, że niektóre dolegliwości będziesz odczuwał już do końca życia, również będzie wzrastać.

Aby zachować młodość, musisz mieć młodą biologicznie tkankę łączną. Nawet jeśli w tej chwili nie jesteś w najlepszej formie, możesz to zmienić. Jeśli chcesz zadbać o swoją tkankę łączną, zastosuj dietę strukturalną.

Zobacz także: Na czym polega dieta strukturalna?

Podstawową jej cechą jest to, że dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym niezwykle istotnych dla tkanki łącznej związków mineralnych i witamin, dzięki czemu twoja tkanka młodości otrzymuje to wszystko, co jest niezbędne do wzmocnienia jej struktury i prawidłowego funkcjonowania.

Redakcja poleca

REKLAMA