Kupując tabletki odchudzające jesteśmy przekonani, że tym razem uda nam się pozbyć zbędnych kilogramów. Ale czy wszystkie suplementy diety działają z korzyścią dla naszego organizmu? Prezentujemy najpopularniejsze składniki tabletek odchudzających i sprawdzamy, czy rzeczywiście są skuteczne.
Chrom
Reguluje poziom glukozy we krwi. Jako składnik tabletek odchudzających ma zmniejszać nasz apetyt, co jednak rzadko sprawdza się w praktyce... Dodatkowo pamiętajmy, że jego zbyt wysokie stężenie w organizmie może wspomagać rozwój nowotworów.
Błonnik
Jest bezpieczny i faktycznie przyspiesza naszą przemianę materii. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt dzienne przyswajanie tego składnika odżywczego powinno znaleźć się między 30 a 45 g. Uwaga! Nadmiar błonnika może opóźniać działanie niektórych leków, wywoływać wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, a także utrudnia przyswajanie minerałów (żelaza, cynku, wapnia).
Chitosan (składnik pozyskiwany z morskich skorupiaków)
Jego działanie polega na ograniczeniu trawienia tłuszczów, dzięki czemu możliwe jest całkowite wydalanie ich z organizmu. Dodatkowo substancja ta reguluje ciśnienie krwi, ale uwaga - nie wolno stosować jej zbyt długo. Dlaczego? Bo nadmiar grozi pojawieniem się problemów ze wzrokiem i skórą (chitosan utrudnia wchłanianie witamin A,E,D, które rozpuszczają się właśnie w tłuszczach).
Herbaty przeczyszczające
Głównie na bazie liści senesu, korzenia rzewienia, kory kruszyny i mniszka lekarskiego. Być może przyspieszają przemianę materii, ale równie często powodują biegunki i podrażniają ściany żołądka, co w efekcie prowadzi do całkowitego rozregulowania procesu trawienia. Jaki z tego wniosek? Herbatki przeczyszczające nie mają żadnych właściwości odchudzających.
L-karnityna
L-karnityna transportuje kwasy tłuszczowe do komórek, w których są spalane i zamieniane w energię. Substancję tą produkuje nasz organizm w ilości wystarczającej do prawidłowego funkcjonowania, dlatego przyjmowanie L-karnityny jako suplementu jest zupełnie pozbawione sensu.
CLA
Związek ten przyśpiesza przemianę tłuszczów w energię i zapobiega gromadzeniu się jego zapasów, a jednocześnie pomaga rozbudowywać tkankę mięśniową. Suplementy zawierające CLA są bezpieczne i faktycznie mogą pomóc w walce z nadwagą.
Kofeina i efedryna
Przyspieszają tętno, podwyższają temperaturę ciała, a także pobudzają układ nerwowy. Ale uwaga! Nadmiar tych substancji może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, bezsenności i nerwowości. Z tego powodu unikajmy suplementów zawierających te składniki, bo są niebezpieczne dla zdrowia.
Suplementy diety
fot. Panthermedia
Suplementy mają pomagać nam w szybkiej utracie masy ciała. Ale czy faktycznie działają? Wzięliśmy pod lupę najpopularniejsze z nich.