To frustrujące, ale po zimie niemal każdej z nas przybywa kilka niechcianych kilogramów. Zanim więc wyciągniesz z szafy ukochaną parę spodni, popracuj trochę nad sobą. Proponujemy ci prosty plan ćwiczeń opracowany przez amerykańską instruktorkę fitness Denise Austin. Nasz plan pozwoli ci już w sześć tygodni odzyskać świetną figurę. Wystarczy, że trzy razy w tygodniu będziesz robiła dwa pierwsze ćwiczenia. Oba wzmacniają mięśnie wewnętrznej i zewnętrznej strony ud, pośladków oraz dolnej części brzucha. Oprócz tego codziennie rozciągaj biodra (ćwiczenie trzecie). Cały trening nie zajmie ci więcej niż 15 minut dziennie. Do dzieła!
Nogi w górę
A
Połóż się na lewym boku i podeprzyj głowę ręką. Lewa noga i tułów powinny tworzyć linię prostą. Przenieś wyprostowaną prawą nogę w przód tak, aby była prostopadła do tułowia. Ściągnij palce.
B
Napnij mięśnie brzucha i unieś prawą nogę do pionu. Tułów i lewa noga muszą pozostać nieruchome. Obracając nogę, opuść ją i przesuń do tyłu tak, aby była równoległa do podłogi. Wytrzymaj chwilę i ponownie unieś nogę. Powtórz całe ćwiczenie 10 razy najpierw prawą, potem lewą nogą.
Rada
Szybszy rezultat osiągniesz, jeśli do prezentowanych ćwiczeń dodasz szybkie półgodzinne marsze 5 razy w tygodniu. Możesz też wspomóc powrót do formy błyskawiczną dietą, którą opisujemy poniżej.
Mocno zakręcona
A
Uklęknij i wyciągnij wyprostowaną prawą nogę w bok. Przechyl tułów w lewo i oprzyj lewą dłoń na podłodze tuż pod barkiem.
B
Napnij mięśnie brzucha i unieś wyprostowaną prawą nogę na wysokość bioder. Zakreśl nogą 6 małych kółek w przód, a następnie 6 w tył. Powtórz ćwiczenie lewą nogą.
Biodra w ruch
To typowy stretching, czyli ćwiczenie rozciągające mięśnie. Dzięki niemu będziesz bardziej giętka, a twoje biodra bardziej elastyczne i mniej napięte (zapobiegniesz (w ten sposób bólom kręgosłupa). Stań prosto. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę i skrzyżuj prawą z przodu. Prawą stopę oprzyj na palcach. Unieś prawą rękę nad głowę, a lewą opuść wzdłuż ciała. Zrób głęboki wdech i przechyl tułów w lewo. Wypchnij biodra w prawo tak, aby poczuć rozciąganie mięśni prawej nogi. Wytrzymaj 30 sekund, oddychając głęboko. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.
Dieta owocowa
Autorką diety jest Bożena Pest, biolog. Prowadzi w Polsce ośrodki leczenia dietą i głodówkami. Ma dwie ogrome zalety: nie wymaga specjalnych zakupów i mozolnego liczenia kalorii. Jesz wyłącznie owoce, warzywa i dzięki temu szybko chudniesz. Po tygodniu możesz być lżejsza nawet o 2,5–4 kg i szczuplejsza o parę centymetrów w talii i biodrach!
Chudnij w oczach
Dieta jest bardzo prosta: przez sześć dni jesz wyłącznie owoce i warzywa. Oczyszczają one przewód pokarmowy, dostarczając ci jednocześnie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na niewielkie porcje kaszy jaglanej lub jęczmiennej z odrobiną masła. Nie używasz soli ani żadnych przypraw. Pijesz wyłącznie wodę oraz świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw. Przez jeden dzień nie będziesz nic jeść, możesz jedynie pić. Musisz tylko pamiętać o trzech podstawowych zasadach:
- Nie zaczynaj kuracji w poniedziałek, aby czwarty dzień (postny) nie przypadł na dzień pracy. Najlepiej zacznij ją w środę, stopniowo ograniczając jedzenie. Wtedy dzień postny przypadnie na sobotę, kiedy nie pracujesz. Tak jest najlepiej, bo na odpoczynek możesz sobie pozwolić również następnego dnia, czyli w niedzielę.
- Pamiętaj, że taką tygodniową owocową dietę możesz powtarzać maksymalnie co trzy miesiące.
- Po zakończeniu diety możesz jeść wszystko, ale w niewielkich ilościach i powoli. Jedz tak, aby nie zaprzepaścić efektu. Wybieraj potrawy niskokaloryczne, lekkostrawne, postaw na owoce i warzywa.
Co zyskasz dzięki owocowej diecie
- Będziesz smuklejsza
- Twoja twarz będzie świeższa i młodsza
- Staniesz się odporniejsza na stresy
- Zapomnisz, co to infekcje
- Zaczniesz tryskać humorem
Dieta Owocowa
Twój plan odchudzania na cały tydzień.
Środa
rano: Wypijasz szklankę ciepłej wody, zjadasz dowolny owoc.
cały dzień: Jesz warzywa gotowane na parze i surowe oraz kaszę jaglaną lub jęczmienną (2 garści – taką pojemność ma nasz żołądek). Kaszy nie solisz, nie doprawiasz, dodajesz tylko trochę masła. Dzienną porcję kaszy rozkładasz na 3–5 posiłków. Jedz jak najwolniej (i dokładnie żuj każdy kęs (minimum 30 razy). Im dłużej żujesz, tym dłużej trwa posiłek, a ty najadasz się mniejszą ilością pożywienia.
Pamiętaj! Ostatni posiłek zjadasz nie później niż przed godziną 18.00. Między posiłkami możesz pić wyłącznie wodę mineralną. Nie podjadaj! Powinnaś przez cały czas odczuwać lekki głód.
Czwartek
rano: Wypijasz szklankę ciepłej wody, potem zjadasz owoc.
cały dzień: Jesz warzywa (3–5 posiłków) surowe lub gotowane na parze, najlepiej różnorodne i kolorowe. Bez soli i przypraw.
Pamiętaj! Ostatni posiłek jesz przed godziną 18.00. Możesz czuć się nieco osłabiona. Nie martw się, to wkrótce minie.
Piątek
rano: Wypijasz szklankę ciepłej wody.
cały dzień: Do godz. 13.00 pijesz tylko wodę mineralną niegazowaną oraz świeże soki z owoców i warzyw, takie jak lubisz. Może być marchwiowy, jabłkowy, pomarańczowy albo mieszanka z wielu różnych gatunków.
wieczór: Bierzesz na przeczyszczenie sól gorzką (2 łyżeczki na szklankę ciepłej wody). Powinna skutecznie zadziałać. Gorzką sól można kupić w aptece bez recepty.
Sobota – dzień postu
cały dzień: Pijesz wodę mineralną niegazowaną. Najlepiej ciepłą. Bardzo wolno i tylko tyle, na ile masz ochotę (ale minimum 1,5 litra). Możesz czuć się nieco osłabiona.
wieczór: Jeżeli piątkowa dawka soli gorzkiej nie zadziałała, dziś bierzesz drugą porcję.
Niedziela
rano: Wypijasz powoli szklankę ciepłej wody mineralnej.
cały dzień: Od godz. 13.00 pijesz świeżo wyciśnięte soki owocowo-warzywne, rozcieńczone wodą (3–5 razy dziennie). Nie więcej niż 1 litr przez cały dzień! Możesz zastąpić je rozcieńczonymi sokami dla niemowląt (bez cukru).
Poniedziałek
rano: Wypijasz szklankę ciepłej wody. Potem zjadasz owoc.
cały dzień: Jesz warzywa surowe i gotowane na parze, oczywiście bez soli i przypraw. Rozłóż je na 3–5 posiłków. Tego dnia poczujesz się już wspaniale!
Wtorek
rano: Pijesz tylko wodę i zjadasz jeden owoc.
cały dzień: Warzywa surowe i gotowane. Kasza jaglana lub jęczmienna z pachnącym świeżym masłem. Całość rozkładasz na 3–5 posiłków.
Tekst: Denise Austin
Oprac.: Katarzyna Gwiazda