Problemy z wypróżnianiem

Jak większość kobiet staram się dbać o linie, staram się jeść w określonych porach, mniejsze lub większe posiłki, aczkolwiek rożnie to bywa, mam problem z wypróżnianiem, nie wiem czy powinnam codziennie ??
/ 17.12.2007 15:21
Problemy z wypróżnianiem

Jak większość kobiet staram się dbać o linie, staram się jeść w określonych porach, mniejsze lub większe posiłki, aczkolwiek rożnie to bywa, mam problem z wypróżnianiem, nie wiem czy powinnam codziennie ?? często kończy się na wzdęciach, nie musze mówić ze to bardzo krępujące, no i mój brzuch przy tym bardzo się powiększa, a mam na tym punkcie obsesje, nie chce stosować żadnych diet bo wiem ze ich nie utrzymam, a sama jestem zdania ze diety jednoskładnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem, może powinnam pic jakieś ziółka, jeśli tak to jakie, proszę o radę,
pozdrawiamc


Dominika

Droga Dominiko

Wiele kobiet ma podobne problemy. Podstawą jest zmiana diety. Jedz dużo warzyw, owoców, które zawierają błonnik- włókno pochodzenia roślinnego, które nie jest rozkładane i wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Pochłania ono wodę i dzięki temu zwiększa objętość masy kałowej i ułatwia defekację. Twoje problemy mogą wynikać także ze stresów lub niezdrowego stylu życia. Stres i pośpiech na co dzień hamują naturalną pracę jelit. Polecam wypróbować kilka domowych sposobów:

  • łyżkę miodu zalać gorącą wodą wieczorem i wypić na czczo z rana
  • namoczyć w ciepłej wodzie około 5 śliwek suszonych i zjeść na czczo z ranacodziennie jeść jogurty, kefiry lub mleko acydofilne
  • kilka łyżek siemienia lnianego gotować 15 minut w litrze wody i odstawić do wystygnięcia. wypić jak zgęstnieje.
  • codziennie jeść 3 jabłka, najlepiej z rana lub zamiast kolacji

Jeżeli potrzebujesz doraźnej pomocy zamiast herbatek na przeczyszczenie polecam syrop Lactulozum (bez recepty, około 9 zł), zawierający syntetyczny cukier laktulozę, która skutecznie poprawia perystaltykę jelit, a przy okazji zmniejsza wchłanianie amoniaku co sprzyja obniżeniu Jego poziomu we krwi.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk