Powrót do dawnej wagi

mam 19 lat i w chwili obecnej małe problemy z waga:) pod koniec maja miałam b. dużo stresów i przy wzroście 164 ważyłam 49 kg, przez wakacje dużo się jednak zmieniło:) przybrałam aż 8kg i ważę teraz 57. chciałabym wrócić do wagi 52kg, z którą czuje się najlepiej, ale niestety mam z tym problem.
/ 17.12.2007 15:23
Powrót do dawnej wagi

Witam:)
mam 19 lat i w chwili obecnej małe problemy z waga:) pod koniec maja miałam b. dużo stresów i przy wzroście 164 ważyłam 49 kg, przez wakacje dużo się jednak zmieniło:) przybrałam aż 8kg i ważę teraz 57. chciałabym wrócić do wagi 52kg, z którą czuje się najlepiej, ale niestety mam z tym problem. Zawsze miałam b. dobra przemianę materii, mogłam jeść dużo, mało się ruszać a i tak nie tyłam. Od września próbuję schudnąć, bez rezultatu. bardzo pilnuje się z jedzeniem a od 2 tygodni jestem na diecie 1000 kcal i praktycznie nie widzę efektów... Co robić? Czy ograniczać jeszcze bardziej kalorie? -przecież to chyba bez sensu... Czy jeżeli uda mi się zrzucić zbędne kg to mój "szybki" metabolizm wróci? oczywiście zdaje sobie sprawę z tego ze będę musiała powoli zwiększać racje żywieniowe ale teraz mam wrażenie że jak zjem 100 kcal ponad te 1000 to juz waga idzie do góry:( jak Pani radzi- co zrobić by schudnąć i jak powrócić do normalnej wagi unikając efektu jojo? i czy mogę sobie w trakcie diety 1000 kcal pozwolić na jakieś słodycze od czasu do czasu np. 3 kostki czekolady? Ponieważ obecnie ich nie jem i trochę mi to doskwiera;) czy gdybym zjadała równoważność kalorii w nich zawartych ale np. w formie jogurtu to czy któraś forma bardziej tuczy?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc


M.A.

Witaj

Jak sama zauważyłaś Twoja przemiana materii uległa spowolnieniu. Takie wahania wagi rozregulowują nie tylko metabolizm, ale też gospodarkę hormonalną organizmu. Twoja dieta 1000 kcal musi być zbilansowana, czyli 55% kalorii pochodzi z węglowodanów, 30% z tłuszczy, a 15% z białek. Jeżeli nie dostarczasz pełnowartościowego białka (chude mięso, jaja, ryby, twaróg, mleko, fasola) obniżasz tempo spalania kalorii. Nie masz nadwagi, więc ograniczenie kalorii poniżej 1000 jest nie potrzebne. Jeżeli chodzi o ciało kobiety, to w zależności od fazy cyklu zmienia się waga. Pamiętaj o piciu minimum 2 litrów wody, która wypłukuje toksyny z organizmu. Polecam wodę z sokiem z cytryny, zieloną herbatę oraz ,,zabójcę tłuszczu” czyli herbatę Pu-ehr.

Porównując skład małego kubka jogurtu (150g) do 4 kostek czekolady: kaloryczność obu porcji na poziomie 90 kcal.
Jogurt: 6,5g białka/3,0g tłuszczu/9,3g cukru
Czekolada gorzka: 1,1g/5,5g tłuszczu/9,1g cukru

Jak widzisz ilość cukru i węglowodanów jest na tym samym poziomie, ale jogurt jest bogatszy w białko, a czekolada w tłuszcz. Słodycze w umiarkowanych ilościach nie powodują nadwagi. Ale jeżeli oprócz nich zjadasz obfite śniadanie i dwudaniowy obiad, wówczas będą one traktowane przez organizm jako dodatkowe źródło energii i odłożą się w postaci tłuszczu. Jeżeli chcesz przyspieszyć metabolizm powinnaś zacząć regularnie ćwiczyć, przynajmniej co drugi dzień przez godzinę. Polecam ćwiczenia w szybkim tempie np. aerobik lub spinning. Zwiększają wydolność serca i płuc, wzmacniają mięśnie, ale ich nie rozbudowują jak w ćwiczeniach siłowych.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk