Owocowo-warzywne rady dietetyka

Chcesz na długo zachować zdrowie i dobrą sylwetkę? Sprawdzaj indeks glikemiczny (IG)! Możesz poćwiczyć podczas wakacji, sprawdzając co kryją świeże owoce i warzywa.
/ 26.06.2008 14:13
Chcesz na długo zachować zdrowie i dobrą sylwetkę? Sprawdzaj indeks glikemiczny (IG)! Możesz poćwiczyć podczas wakacji, sprawdzając co kryją świeże owoce i warzywa.

Indeks glikemiczny określa, jak bardzo wzrośnie stężenie glukozy we krwi po zjedzeniu danego produktu. Im wyższy poziom IG tym gorzej, bo wysokie poziomy cukru mogą być przyczyną nadwagi, a nawet cukrzycy.
Niektórzy twierdzą, że liczenie kalorii jest mało męskie i charakterystyczne dla kobiet. A co z indeksem glikemicznym (IG)? Brzmi dobrze i pasuje do aktywnego faceta.
Elżbieta Duda – doradca dietetyczny z SetPoint radzi: jeśli chcesz cieszyć się zdrowiem i dobrą sylwetką sięgaj na co dzień po produkty, których IG jest niższy niż 55. Po ich zjedzeniu poziom glukozy rośnie powoli i osiąga bezpieczne wartości.

Owoce i warzywa IG
codziennieOwocowo-warzywne rady dietetyka
pomidor 10
czereśnie 22
grapefrut 25
marchew surowa 35
gruszki 38

czasami
mango 55
banany 55
kiwi 55
młode ziemniaki 62
melon 65

rzadko
arbuz 72
rzepa 72
dynia 75
bób 80
ziemniaki pieczone 95

Inne produkty IG
codziennie
jogurt owocowy 33
makaron razowy 45
sok pomarańczowy 46

czasami
Słodka kukurydza 56
ryż biały 70
lody 61

rzadko
frytki 76
chipsy 90
hamburger 95

O SetPoint
Firma SetPoint Doradztwo Żywieniowe istnieje od 7 lat. Swoją działalność koncentruje na doradztwie żywieniowym, nowoczesnym odchudzaniu oraz rozpowszechnianiu zasad zdrowego odżywiania. Centra Dietetyczne SetPoint mieszczą się w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu. W ciągu trzech ostatnich lat z pomocy doradców SetPoint skorzystało około 2,5 tys. Klientów.

Doradcy żywieniowi SetPoint, w oparciu o wyniki komputerowej analizy składu ciała oraz informacje uzyskane podczas osobistych spotkań i konsultacji, oferują Klientom indywidualne programy żywieniowe, które pozwalają dopasować zasady zdrowego odżywiania do ich upodobań i stylu życia. Klienci Centrów Dietetycznych to przede wszystkim osoby aktywne, dbające o siebie, chcące poprawić jakość swojego życia. To również ludzie, których praca wymaga dobrej kondycji fizycznej i intelektualnej oraz atrakcyjnego wyglądu.

Specjaliści SetPoint współpracują z renomowanymi salonami odnowy biologicznej i klubami fitness. Opiniują produkty i wspierają akcje edukacyjne firm z branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej. Piszą artykuły do prasy branżowej i kobiecej oraz prowadzą fora eksperckie poświęcone tematyce zdrowego odżywiania. Eksperci SetPoint znani są między innymi z realizacji warsztatów żywieniowych dla finalistek konkursu Elite Model Look oraz indywidualnych programów żywieniowych przygotowanych dla uczestniczek programu „Chcę być piękna”.