Każdy z nas ma inną tendencję do przybierania na wadze. Jednak duża część populacji, zwłaszcza męskiej, tyje w dość charakterystyczny sposób: tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha, natomiast oszczędza piersi, pośladki i nogi. Takie rozmieszczenie tłuszczyku w organizmie, obrazowo nazwano otyłością (lub nadwagą) typu jabłko, czyli brzuszną
O tym, jak tyjemy, może powiedzieć nam wynik prostych pomiarów i obliczeń. Parametry, które bierzemy pod uwagę to:
- obwód talii w [cm]
- obwód bioder w [cm]
Pamiętamy jednak, że obwód talii, to połowa odległości między łukami żebrowymi, a grzebieniem kości biodrowej, natomiast miarę z bioder zbieramy w okolicach krętarza większego kości udowej – tj. mniej, więcej na poziomie krocza. Stosunek obwodu talii, do obwodu bioder, nazywamy wskaźnikiem WHR, czyli Waist to Hip Ratio:
WHR = obwód talii w [cm] : obwód bioder w [cm]
W zależności od tego stosunku, ustala się rodzaj otyłości. Za otyłością typu jabłko (androidalną, wisceralną), przemawia charakterystyczne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, jego duży obwód (kobiety: ryzyko przy obwodzie 80-88cm, powyżej - otyłość; mężczyźni: ryzyko przy obwodzie 94-102cm, powyżej - otyłość) oraz wartość WHR:
- kobiety: ≥ 0,8
- mężczyźni: ≥ 1
Jednak wskaźnik WHR, nie uwzględnia pewnych czynników, mogących fałszywie dawać oznaki otyłości typu jabłko. Są to np. chorobowe wzdęcia brzucha, wodobrzusze, obecność dużych guzów w jamie brzusznej, czy też odmienna budowa układu szkieletowego. Takich anomalii, wskaźnik WHR nie obejmuje, co wymaga indywidualnej oceny budowy ciała przez specjalistę.
Parametrem, który może utwierdzić w zdiagnozowaniu takiej otyłości, jest jeszcze wskaźnik BMI. Pod uwagę bierze się jego wartości wskazujące na nadwagę lub otyłość, czyli odpowiednio: 25-29 oraz powyżej 30.
Nadwaga i otyłość, od zawsze były uznawane, za główne czynniki pogarszające stan zdrowia ludzi. Poszczególne ich rodzaje powiązano też z występowaniem określonych schorzeń. Otyłość typu jabłko, może zwiększać ryzyko pojawienia się następujących chorób:
- miażdżyca naczyń krwionośnych
- choroba niedokrwienna serca
- nadciśnienie tętnicze
- cukrzyca typu II
- zaburzenia gospodarki lipidowej
- zespół metaboliczny
Aby zapobiec takim stanom, trzeba w porę stanąć do walki o swoje zdrowie i dokonać pewnych modyfikacji. Podstawą będzie racjonalna redukcja masy ciała. Nie powinna się ona odbywać szybko i na restrykcyjnej drodze, ale stopniowo i za sprawą zmiany sposobu myślenia i stylu życia. Najwłaściwszą i najskuteczniejszą metodą zmniejszenia masy ciała, jest zwiększenie aktywności fizycznej, unormowanie czasu przyjmowania posiłków oraz urozmaicenie ich w świeże warzywa i owoce. Ważne jest również przyjmowanie częstych posiłków, ale w mniejszych ilościach – tak by zapobiec gwałtownym spadkom glikemii.
Dobrym pomysłem na zwiększenie aktywności fizycznej, jest zmobilizowanie się do prac domowych, spacerów, gimnastyki, czy pływania. Oprócz tego, istotny jest odpoczynek oraz sen. Gdy nie radzimy sobie ze zgubieniem kilogramów, wówczas warto zasięgnąć porady u lekarza pierwszego kontaktu lub dietetyka.