POLECAMY

Otyłość i niedowaga

Mam 16 lat i ważę 70 kg a moja koleżanka i ma 15 lat....i waży 45 kg. Mam nurtujące pytanie dotyczące naszej wagi: nie jem sporo a wyglądam bardzo grubo, mam kompleksy, ludzie się wyśmiewają ze mnie a moja koleżanka je dużo i jest chudziutka - czy tu działa przemiana materii ?
Otyłość i niedowaga

Mam 16 lat i ważę 70 kg a moja koleżanka i ma 15 lat....i waży 45 kg. Mam nurtujące pytanie dotyczące naszej wagi: nie jem sporo a wyglądam bardzo grubo, mam kompleksy, ludzie się wyśmiewają ze mnie a moja koleżanka je dużo i jest chudziutka - czy tu działa przemiana materii ?

Gruba i Chuda

Drogie dziewczyny

W odpowiedzi na Wasz list napiszę coś więcej o nadwadze i otyłości.

Od czego ona zależy?
Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców Polski wynika, że na otyłość cierpi 5-15% społeczeństwa. 90% wszystkich przypadków otyłości wynika z przejedzenia lub...przekarmiania. Właśnie przekarmianie w wieku niemowlęcym oraz nadmierny przyrost masy ciała, powoduje powstawanie zbyt wielu komórek tłuszczowych w ciele dziecka, które dodatkowo zwiększają swoją objętość. Otyłość w wieku młodzieńczym bardzo często jest konsekwencją przekarmiania dzieci. Kolejnym powodem nadwagi i otyłości są zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia w układach regulujących odczuwanie głodu i sytości. Warto zrobić badanie krwi na poziom hormonów tarczycy. Obniżone tempo przemiany materii jest dziedziczne, dlatego dzieci osób otyłych są także zagrożone.

Jednak nie ma co zwalać winy tylko na rodziców. Nawet jeżeli posiadamy dużą ilość komórek tłuszczowych, ale będziemy się zdrowo odżywiać, unikając cukrów i tłuszczy oraz zwiększymy aktywność fizyczną- stracimy zbędne kilogramy. Pamiętajcie, że tempo metabolizmu jest indywidualne i nie warto tracić nadziei i kończyć z dietą jeżeli po miesiącu nie widzimy spektakularnych efektów. Przemiana materii to dynamiczny proces i przebiega zmiennie w zależności od wielu czynników: cykl miesięczny (u kobiet), produkty jakie spożywamy, temperatura ciała, stres i wiele innych. Warto myśleć o odchudzaniu w założeniach kilkumiesięcznych. Grunt to zdrowa, zbilansowana dieta oraz ruch.

Pozdrawiam serdecznie

Zuzanna Gąsiewska, dietetyk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/10 lat temu
mam 11 lat i warze 64kg chciala bym byc chuda ale nie wiem ja jak procuje sie odchudzic to i tak mi sie nie udaje
/10 lat temu
11 lat i 64 kg.... no szczerze mówiąc to dużo ważysz jak na swój wiek .. ja tyle ważyłam mając 13 lat. No więc tak takiemu małemu dziecku jak Ty trudno będzie schudnąć. Takie dzieci nie mają jeszcze aż tak silnej woli i czasami sobie coś podjedzą itd. Ja mam 15 lat (16 lat w maju dopiero) i ważę 77 kg Ostatnio ważyłam 80 kg jak widziałs powyżej xD. Jem tyle mniej więcej ile jadłam choć odstawiłam fast foody i słodycze. Piję wodę niegazowną ! Niskogazowana jest taka jak gazowana lecz mniej rozpycha. Jem dużo jabłek gdyż one pomagają oczyszać organizm dokładnie jelita. Materia się zmienia. A i co najwazniejsze nie jem kolacj ale Ty jesteś jeszcze mała zeby ją odstawić. Jedz kolację nie później niż o 18 ! Gdyż w nocy organizm już tak nie pracuje jak rano czy popołudniu. :D
/4 lata temu
Ja mam 13 lat i waze 40 kg ... hmm... uwazam ,zebys ograniczyła słodycze, jadła owoce i warzywa , trenowała sport ...
POKAŻ KOMENTARZE (12)