Mam 16 lat i ważę 70 kg a moja koleżanka i ma 15 lat....i waży 45 kg. Mam nurtujące pytanie dotyczące naszej wagi: nie jem sporo a wyglądam bardzo grubo, mam kompleksy, ludzie się wyśmiewają ze mnie a moja koleżanka je dużo i jest chudziutka - czy tu działa przemiana materii ?
Drogie dziewczyny
W odpowiedzi na Wasz list napiszę coś więcej o nadwadze i otyłości.
Od czego ona zależy?
Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców Polski wynika, że na otyłość cierpi 5-15% społeczeństwa. 90% wszystkich przypadków otyłości wynika z przejedzenia lub...przekarmiania. Właśnie przekarmianie w wieku niemowlęcym oraz nadmierny przyrost masy ciała, powoduje powstawanie zbyt wielu komórek tłuszczowych w ciele dziecka, które dodatkowo zwiększają swoją objętość. Otyłość w wieku młodzieńczym bardzo często jest konsekwencją przekarmiania dzieci. Kolejnym powodem nadwagi i otyłości są zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia w układach regulujących odczuwanie głodu i sytości. Warto zrobić badanie krwi na poziom hormonów tarczycy. Obniżone tempo przemiany materii jest dziedziczne, dlatego dzieci osób otyłych są także zagrożone.
Jednak nie ma co zwalać winy tylko na rodziców. Nawet jeżeli posiadamy dużą ilość komórek tłuszczowych, ale będziemy się zdrowo odżywiać, unikając cukrów i tłuszczy oraz zwiększymy aktywność fizyczną- stracimy zbędne kilogramy. Pamiętajcie, że tempo metabolizmu jest indywidualne i nie warto tracić nadziei i kończyć z dietą jeżeli po miesiącu nie widzimy spektakularnych efektów. Przemiana materii to dynamiczny proces i przebiega zmiennie w zależności od wielu czynników: cykl miesięczny (u kobiet), produkty jakie spożywamy, temperatura ciała, stres i wiele innych. Warto myśleć o odchudzaniu w założeniach kilkumiesięcznych. Grunt to zdrowa, zbilansowana dieta oraz ruch.
Pozdrawiam serdecznie
Zuzanna Gąsiewska, dietetyk