Odżywki, zioła i spalacze

Odżywki, zioła i spalacze

Reklamy preparatów odchudzających zapewniają, że dzięki nim schudniesz szybko i bez wysiłku. Przeczytaj, co powinnaś o nich wiedzieć.
/ 28.02.2012 13:50
Odżywki, zioła i spalacze
Przede wszystkim pamiętaj, że samo łykanie tzw. środków odchudzających nie wystarczy, żeby zeszczupleć. Mogą one tylko przyspieszać efekty diety niskokalorycznej. Niektóre działają dopiero wtedy, gdy stosuje się je równolegle z ćwiczeniami (i to dość intensywnymi). W dodatku skuteczność tego rodzaju preparatów może się różnić u poszczególnych osób.

1. Preparaty moczopędne i przeczyszczające

Ich głównymi składnikami są zwykle zioła. Leki przeczyszczające zawierają np. liść senesu, korę kruszyny, nasiona babki płesznika. Usprawniają i przyspieszają pracę przewodu pokarmowego, a także ułatwiają wypróżnianie. Zmniejszają również wchłanianie składników odżywczych. Rośliny moczopędne (pokrzywa, brzoza, liście pietruszki) usuwają nadmiar wody z organizmu, przez co zmniejszają się obrzęki i czasowo spada waga.
Co możesz kupić: Colon Slim, Figura 1, Figura 2, Regulavit, Regulax, Urosan
Zwróć na to uwagę: Możesz doprowadzić do odwodnienia organizmu, stosując te środki ponad 2 tygodnie. Wiąże się to z utratą cennych składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu).

2. Środki utrudniające wchłanianie tłuszczu i cukrów
Najczęściej zawierają chitynę (chitosan), wyciąg z tamaryndowca lub ekstrakt z fasoli (fasolaminę). Chitosan to „pożeracz tłuszczu” – jedna jego cząsteczka może przyciągnąć 20 razy więcej tłuszczu niż sama waży. Fasolamina z kolei wyłapuje cząsteczki skrobi, a tamaryndowiec hamuje przetwarzanie cukrów i białek w tłuszcze, przez co ogranicza powstawanie tkanki tłuszczowej.
Co możesz kupić: Fabacum, Fat Magnets, Chitosan, Chitinin
Zwróć na to uwagę: Nie przyjmuj preparatów zawierających chitynę, jeśli jesteś uczulona na skorupiaki oraz owoce morza. Mogą one wywoływać u Ciebie reakcje alergiczne.

3. Tabletki przyspieszające przemianę materii
Preparaty z tej grupy mają przyspieszać spalanie tłuszczu przyswajanego z pożywienia, a nawet spalanie już istniejącej tkanki tłuszczowej. Niektóre z nich pomagają również zmniejszać cellulit. W środkach tego rodzaju mogą się znajdować substancje naturalne: ocet jabłkowy, wyciąg z zielonej herbaty, morszczynu, bluszczu, guarany. O wiele częściej jednak zawierają enzymy roślinne i związki syntetyczne, zwane spalaczami tłuszczu. Są to m.in. kofeina, koenzym Q10, CLA, tyrozyna, bromelina, L-karnityna. Ta ostatnia (szczególnie ceniona nawet przez zawodowych sportowców) jest uznawana za jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych środków tego rodzaju. L-karnityna przyspiesza spalanie tłuszczów, polepsza zdolność magazynowania glikogenu (węglowodanu zużywanego w czasie ćwiczeń) w mięśniach, redukuje rozkładanie białka zawartego w tkance mięśniowej oraz poprawia sprawność fizyczną, nie dając jednocześnie niepożądanych efektów ubocznych.
Co możesz kupić: Bio-CLA, Cidrex, CLA 1000, L-karnityna, L-Carnitine, Bellforma, CLA max Naturkaps
Zwróć na to uwagę: Kofeina może podwyższać ciśnienie krwi. Większość tych preparatów jest skuteczna tylko wtedy, gdy ich stosowanie połączy się ze wzmożoną aktywnością fizyczną.

4. Preparaty zmniejszające łaknienie
Działają na dwa sposoby. Te, które w swoim składzie mają chrom, fenyloalaninę oraz wyciągi z roślin (tamaryndowca, kozieradki, korzenia madaru), wpływają na wydzielanie enzymów oddziałujących na ośrodek sytości w mózgu. Wysyłają one do żołądka sygnał, że organizm jest najedzony. Mogą też kontrolować poziom cukru we krwi (nagłe spadki stężenia glukozy powodują napady głodu). Natomiast druga grupa to „zapychacze”, które pęcznieją w żołądku i wywołują uczucie sytości. Spotyka się je pod nazwami: błonnik, pektyny, glukomannan.
Co możesz kupić: Chrom, DL-Phenyloalanine, Mega-błonnik, Grapefruit Pectin, Bio-chrom, Cefamadar
Zwróć na to uwagę: Środki zawierające błonnik popijaj co najmniej jedną szklanką wody. Chorzy na fenyloketonurię nie powinni zażywać preparatów z fenyloalaniną.

5. Środki złożone
To największa grupa preparatów wspomagających odchudzanie. Zawierają kilka składników o różnym działaniu. Mogą np. zmniejszać uczucie głodu i jednocześnie przyspieszać proces spalania tłuszczów. Występują w wielu postaciach.
Co możesz kupić: Ananas Naturkaps, Super Fat Burner, Vita Slim, Aplefit, Bioslank, FitoSlim Forte, Vitazym Forte
Zwróć na to uwagę: Sprawdzaj ich skład. Przeczytaj w rubrykach powyżej, do której kategorii należą różne składniki i jakie są zalecenia dotyczące ich stosowania.