Odchudzanie z suplementami

pigułka, suplementy diety fot. Panthermedia
Suplementy mogą być pomocne - ważne tylko, aby były dobrze dobrane i zażywane w określonych proporcjach.
/ 28.03.2012 13:51
pigułka, suplementy diety fot. Panthermedia
Zanim zaczniesz suplementację

* Najlepiej skonsultuj się z lekarzem, który ustali, jaki rodzaj suplementów jest najbardziej wskazany w twoim przypadku. Nie stosuj ich na własną rękę.
* Pamiętaj, że większość łykanych suplementów podawanych w formie tabletek stanowi dla wątroby dodatkowe obciążenie.
* Licz się z tym, że na samych tabletkach nie schudniesz. Aby osiągnąć sukces, konieczna jest też zmiana diety i aktywność fizyczna.
* Zwróć uwagę na skład tabletek i nigdy nie łykaj kilku suplementów jednocześnie. Preparaty te są mieszaniną wielu substancji o różno- kierunkowym działaniu odchudzającym. Łykając kilka tabletek na raz, możesz znacznie przekroczyć dozwolone dzienne normy spożycia poszczególnych składników.

Spalacze tłuszczu — tzw. termogeniki

Stosują je głównie sportowcy, ale są dostępne dla każdego. Ich zażywanie warto dobrze przemyśleć. Głównymi składnikami są związki podnoszące temperaturę ciała, zwiększające przemianę materii i spalanie tłuszczy. Działają też na układ nerwowy, poprawiając koncentrację. Zażycie tabletki daje efekt podobny do stanu podgorączkowego. Serce szybciej bije, zaczynamy się pocić, częściej korzystamy z toalety.
Kiedy działają: Praktycznie zawsze, niezależnie od trybu życia, aktywności fizycznej czy diety. Termogeniki najczęściej dodatkowo działają stymulująco, dlatego zażyte przed treningiem podnoszą jego efektywność i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. 
Zagrożenia: Mogą być niebezpieczne dla osób cierpiących m.in. na choroby kardiologiczne, układu nerwowego czy nadczynność tarczycy. Ich zastosowanie najlepiej skonsultować z lekarzem. Uwaga! Choć termogeniki zawierają te same substancje, które możesz spożyć np. pijąc kawę, działają nieporównywalnie silniej (ich stężenie jest wyższe).

Problem z badaniami

Suplementy diety sprzedawane bez recepty rejestrowane są jako środki żywności. Nie podlegają prawu farmaceutycznemu, więc nie muszą przed wprowadzeniem na rynek przechodzić badań klinicznych. Dlatego w ich stosowaniu należy zachować wielką ostrożność.

Ograniczające wchłanianie węglowodanów

Suplementy te zawierają błonnik, który pochłania wodę i pęcznieje w żołądku, przyspieszając perystaltykę jelit. Dzięki temu zmniejsza się łaknienie, a czas wchłaniania węglowodanów i tłuszczów z przewodu pokarmowego zostaje skrócony.
Kiedy działają: Zarówno fasolaminę jak i błonnik najlepiej przyjmować ok. 30 min. przed głównym posiłkiem, popijając dużą ilością wody. Najbezpieczniejszy rodzaj błonnika to ten podawany w postaci napoju. Zapobiega zaparciom i odwodnieniu.
Zagrożenia: Zbyt duża dawka błonnika może wywołać bóle brzucha lub biegunkę. Błonnik upośledza także wchłanianie żelaza i innych mikroelementów. Dlatego jego nadmierne spożycie może być groźne dla zdrowia. Fasolamina jest bezpieczna, jednak jej stosowanie w przypadku dobrze zbilansowanej diety jest po prostu zbędne.

Ograniczające wchłanianie tłuszczy

Najbardziej znanym związkiem z tej grupy jest chitosan, który po rozpuszczeniu w żołądku tworzy żel zdolny do wiązania tłuszczy. Drugim co do częstości stosowania jest orlistat, związek, który blokuje działanie lipazy trzustkowej i żołądkowej, odpowiedzialnych za metabolizm tłuszczy. Od pewnego czasu można go kupić bez recepty pod postacią preparatu Alli.
Kiedy działa: Stosowanie chitosanu ma sens, tylko gdy lubimy tłuste jedzenie. Przy orlistacie niezmiernie ważna jest odpowiednia podaż tłuszczy, co może często stanowić duży problem. Jego stosowanie wciąż jest kontrowersyjne i nie zawsze zalecane przez lekarzy. W przypadku obu preparatów koniecznie należy zadbać o dodatkową suplementację witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K.
Zagrożenie: Spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczy podczas przyjmowania orlistatu może prowadzić do tzw. tłustych biegunek. Wszystkie substancje blokujące wchłanianie tłuszczy znacznie ograniczają także przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ich zbyt długie stosowanie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Hamujące chęć na słodycze

Węglowodany proste to największa z pokus, jakim się poddajemy. Niespalone kalorie szybko odkładają się w postaci niechcianego tłuszczyku. Lekarstwem na słodyczowe zachcianki ma być chrom. Pierwiastek ten ma istotny wpływ na gospodarkę insulinową. Jego zażywanie ma zapobiegać nagłym wyrzutom i spadkom insuliny będącym powodem chęci na słodycze. Dodatkowo chrom wspomaga metabolizm tłuszczy.
Kiedy działa: Powinien być przyjmowany podczas posiłków, tak aby wspomagał metabolizm zawartej w nich glukozy, w dawce ściśle dobranej do masy ciała. Niestety, mimo tych zaleceń suplementacja nim nie zawsze przynosi oczekiwany efekt.
Zagrożenia: Chrom naturalnie występuje w naszym organizmie w ilościach śladowych. Obecnie uważa się, że każdy jego nadmiar może działać kancerogennie. W świetle tej wiedzy jego zażywanie staje się mocno kontrowersyjne. Dodatkowo kuracja nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące ze względu na ryzyko zatrucia.

Usprawniające spalanie tłuszczu w komórkach

Tak działa CLA, czyli sprzężony kwas linolowy. Związek ten naturalnie występuje w tłuszczu mlecznym oraz wołowinie. Odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczy w wątrobie, ułatwiając ich spalanie, i jednocześnie zapobiega ich odkładaniu. Obniża poziom złego cholesterolu, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ułatwia uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych, ograniczając ich rozrost i właśnie z tego względu obecny jest w większości tabletek na cellulit.
Kiedy działa: Przyjmowany po posiłku, nawet kilka razy dziennie. Nie ma ryzyka przedawkowania. Jego stosowanie wymaga regularności i nie zawsze skutkuje spadkiem wagi.
Zagrożenia: Brak dbałości o jakość preparatu i jego czystość może być groźny dla zdrowia. Jedna z frakcji tego związku działa bowiem kancerogennie. Bezpieczeństwo stosowania suplementu zależy zatem od uczciwości producenta i jego dbałości o jakość produktu. My zalecamy w tym względzie dużą ostrożność.

Lepiej nie mieszać!

Duża grupa suplementów to mieszaniny wielu składników. Tymczasem zgodnie z wiedzą farmaceutyczną jesteśmy w stanie przewidzieć współdziałanie dwóch związków, ocena współdziałania trzech jest już tylko prawdopodobna, a czterech i więcej – kompletnie nieprzewidywalna. Suplementy nie przechodzą badań klinicznych pod tym kątem.

Redakcja poleca

REKLAMA