Odchudzanie a depresja. Czy bycie na diecie prowadzi do obniżonego nastroju?

Kobieta z ciastkiem i jabłkiem fot. Adobe Stock
Przejście na dietę często wiąże się z chwiejnością naszych stanów emocjonalnych, a nawet depresją. Skąd biorą się stany depresyjne przy odchudzaniu i jak sobie z nimi radzić?
/ 10.01.2019 12:53
Kobieta z ciastkiem i jabłkiem fot. Adobe Stock

Na początek warto zmobilizować się do postawionego sobie celu. Decyzja o rozpoczęciu odchudzenia wiąże się z ogromnym stresem. Zanim przystąpimy do walki z kaloriami, powiedzmy sobie wprost: może być mi ciężko i mogę mieć chwile załamania.

Głód i przygnębienie

Świadomość, że w trakcie diety jesteśmy narażeni na obniżony nastrój, pomoże nam w tych najtrudniejszych chwilach. Warto się zastanowić nad naszymi słabymi i mocnymi stronami, które cechy oddalają nas od postanowienia, a które pomagają nam w nim wytrwać.

Nasze złe samopoczucie wywołane jest uczuciem głodu, nasz żołądek nie przyzwyczajony do mniejszych racji żywieniowych domaga się posiłku. Jeśli mu ich nie dostarczamy, automatycznie popadamy w przygnębienie, rozdrażnienia i osłabienia. Choć jest to bardzo trudne, musimy odwrócić nasze myśli od dręczącego nas głodu. 

Nowe nawyki żywieniowe wprowadzajmy stopniowo

Aby uniknąć głębokich stanów depresyjnych, przechodźmy na dietę stopniowo. Nie zaleca się radykalnych zmian, które prowadzą nas do wyczerpania psychicznego i fizycznego. Mogą spowodować całkowite rozregulowanie naszego mechanizmu odpowiedzialnego za apetyt.

Nasz mózg staje się niezwykle wyczulony na zapachy i wrażenia wzrokowe przez co trudno nam powstrzymać się przed jedzeniem. Jeśli uda nam się wytrwać i zapanować nad niepohamowaną uczuciem głodu, nasze odchudzanie i utrzymanie osiągniętej wagi będzie znacznie prostsze.

Psychologowie twierdzą, że najlepszą receptą na stracenie zbędnych kilogramów jest silna wola i odporność na stres. Musimy nauczyć się, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami, których podczas odchudzania nie brakuje.

Niepokój, wrogość, agresywność, depresja, większa podatność na uczucie krzywdy, poczucie utraty sił lub dezintegracji osobowości to stany, na które musimy się przygotować. Ważne jest wsparcie naszych bliskich osób, które z pewnością dodadzą nam otuchy i pewności siebie.

Wypracowanie metody radzenia sobie z negatywnymi psychicznymi skutkami odchudzania z pewnością zaowocuje utratą wagi oraz umiejętnością jej późniejszego utrzymania. Dzięki temu łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniach oraz odżywiać się według nowych zasad.

Zobacz też:
Jakie są objawy depresji?
Wszystko o depresji maskowanej

Redakcja poleca

REKLAMA