Czy ciasta mogą być niskokaloryczne? Tak! Ale przygotowując je należy tak dobrać surowce, z których będzie zrobione, aby już one same nie zawierały zbędnych kalorii.
I tak na przykład: masło zamieniamy na lżejszy olej (polecam arachidowy, którego smak i neutralny zapach dobrze komponuje się ze słodkim smakiem ciast) lub margarynę roślinną, śmietanę zamieniamy jogurtem naturalnym, pełne mleko tym chudym, a biały cukier zdrowszym trzcinowym lub słodzikiem.
Jeśli chcemy zrobić polewę czekoladową zwykłą czekoladę deserową zamieniamy na specjalną bezcukrową. Zamiast wysokocukrowych dżemów preferujemy świeże owoce lub marmolady z mniejszą ilością cukru. Pamiętając o tych zasadach, nasze ciasta automatycznie stracą na kaloryczności.
Nawet będąc na diecie przychodzi ochota na „coś słodkiego” i wtedy o wiele lepiej zaspokoić ją czymś lżejszym i zdrowszym niż pierwszym lepszym pochwyconym w biegu wysokokalorycznym batonikiem czekoladowym.
A oto parę przepisów na lekkie, niskokaloryczne ciasta.
Marchewkowe muffinki
Składniki:
- 280 g mąki,
- proszek do pieczenia,
- 200 g cukru trzcinowego,
- cynamon,
- 220 g młodych marchewek,
- 100 g wiórków kokosowych,
- 2 jajka,
- 1 cytryna,
- 1 łyżeczka miodu,
- 180 ml oleju arachidowego.
Sposób przygotowania:
Nagrzać piekarnik do 180°. Foremkę na muffinki wyłożyć papilotkami. Umyć i obrać marchewki, a następnie zmiksować lub zetrzeć na tarce. Umyć cytrynę i zetrzeć jej skórkę na tarce.
Do pierwszej miseczki wsypujemy wszystkie składniki „suche”, czyli: mąkę, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, cukier, pół łyżeczki cynamonu, wiórki kokosowe i mieszamy wszystko.
Do drugiej miseczki wlewamy składniki „mokre”, czyli: jajka, olej, miód, skórkę cytrynową i wyciśnięty sok z cytryny, mieszamy i na końcu dodajemy startą marchewkę. Mieszamy składniki suche z mokrymi – można użyć do tego miksera elektrycznego, na małych obrotach.
Ciasto wlewamy do papilotek w foremkach, pamiętając o tym, aby sięgały tylko ¾ wysokości, gdyż podczas pieczenia ciasto bardzo wyrośnie. Wkładamy do piekarnika i pieczemy do tak zwanego „suchego patyczka” przez około 25 minut. Muffinki powinny się ładnie przyrumienić.
Kruche ciasto z owocami
Składniki:
- 150 g mąki,
- 130 g naturalnego jogurtu,
- 10 g cukru,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- 10 g oliwy z oliwek,
- szczypta soli,
- 100 ml wody,
- żelatyna lub galaretka owocowa,
- dowolne owoce na przykład: truskawki, porzeczki, pomarańcze, banany, maliny, poziomki.
Sposób przygotowania:
Zagnieść ciasto z: mąki, jogurtu, proszku do pieczenia, cukru, oliwy, szczypty soli i wody.
Tak przygotowane ciasto wyłożyć na okrągłą blaszkę i upiec w temperaturze 180°.
Poczekać, aż wystygnie i ułożyć na nim ulubione owoce, zalać galaretką lub żelatyną.
Placek z jabłkami
Składniki:
- 1 jajko,
- 50 g cukru,
- 100 g mąki,
- ½ szklanki mleka,
- łyżeczka proszku do pieczenia,
- 2 łyżki rodzynek,
- 1 jabłko,
- sok z połowy cytryny,
- starta skórka z cytryny.
Sposób przygotowania:
Zalać rodzynki wrzątkiem, aby zmiękły. Obrać jabłko, pokroić na kawałeczki i posypać cynamonem. Zmiksować żółtko jajka z cukrem, aż powstanie biały krem. Dodać do niego startą skórkę z cytryny, następnie cytrynowy sok, mleko i cały czas miksując wsypać mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia. Zmiksować na sztywno białko jajka ze szczyptą soli i dodać do ciasta, delikatnie mieszając.
Ciasto wlać do okrągłej blaszki o średnicy 22 cm, posypując po wierzchu rodzynkami i kawałeczkami jabłek. Piec w temperaturze 180°, aż się ładnie przyrumieni.