Koneserzy kuchni azjatyckiej dobrze znają żółciutką przyprawę nadającą złocistego koloru potrawom. Kurkuma, zwana też ostryżem lub szafranicą jest nie tylko orientalną przyprawą. Kryje w sobie coś, co powinniśmy docenić – kurkuminę – substancję, która wspomaga nasze zdrowie!
Fot. Depositphotos
Onkolog z Uniwersytetu Hopkinsa, dr Saraswati Sukumar, na drodze badań wykazała, że kurkumina reguluje poziom glukozy we krwi, zmniejsza stan zapalny, a także może pomóc w walce z nowotworami, bez wywoływania jakichkolwiek efektów ubocznych. Co ciekawe, zaobserwowano, że kurkumina niszczy tylko chore komórki organizmu, zdrowe pozostawiając nietknięte.
Co to jest kurkumina?
Kurkumina to substancja znajdująca się w ostryżu – roślinie, którą najczęściej można spotkać w Azji oraz Ameryce Południowej. Jest nierozłączną przyprawą charakterystyczną dla kulinarnych specjałów tych regionów świata. W gastronomii wykorzystywane jest kłącze kurkumy. Kurkuma barwi żywność na kolor żółty, a także nadaje specyficznego aromatu i smaku. Niedawno kurkuma została wzięta pod lupę naukowców, którzy odkryli jej właściwości prozdrowotne.
Jak działa kurkumina?
To przede wszystkim silny antyoksydant, czyli przeciwutleniacz. Unieczynnia wolne rodniki tlenowe, które działają destrukcyjnie na organizm człowieka. Wolne rodniki tlenowe przyspieszają starzenie się organizmu, a także są przyczyną nowotworów, chorób serca i destrukcji układu nerwowego. Warto wiedzieć jeszcze, że kurkumina poprzez obniżanie poziomu histaminy (substancji odpowiedzialnej za pojawienie się stanu zapalnego w organizmie), a podwyższanie kortyzonu (hormonu sterydowego, łagodzącego zapalenia) – zmniejsza odczyny zapalne.
Oprócz tego kurkumina reguluje pracę wątroby i stymuluje wydzielanie żółci, odpowiedzialnej z tzw. emulgację tłuszczów. Emulgacja to rozbijanie cząsteczek tłuszczu na mniejsze, lepiej przyswajalne. Łagodzi również niestrawność i objwy przejedzenia.
Kurkumina jest polecana w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych jak otępienie i choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane. Naukowcy uważają, że może znaleźć zastosowanie w leczeniu:
− cukrzycy,
− miażdżycy,
− zwiększonej krzepliwości krwi,
− reumatoidalnego zapalenia stawów,
− trudno gojących się ran,
− infekcji skórnych.
Kurkumina jest także niezbędna dla osób, które chcą oczyścić swój organizm z toksyn. Zatem warto ją stosować na wiosnę i latem jako przyprawę do dań z drobiu, warzyw i ryżu.
Gdzie znajdziemy kurkuminę?
Oczywiście w przyprawie. Można ją dodawać do ryżu i dań z kurczaka. Stanowi też ciekawe uzupełnienie... twarożków i past do chleba. Ponadto w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością są dostępne suplementy diety zawierające tą substancję. Przykładowe to: Curcumin Complex (60 kapsułek 875 mg za około 170zł) i Kurkuma(100 kapsułek 720 mg za około 25-26zł).