Jak uniknąć podjadania?

Podjadanie to największy wróg wszelkich diet. Chcąc schudnąć staramy się trzymać określonej diety, jednak zawsze pojawia się pokusa sięgnięcia po przekąskę między posiłkami. Co robić, by móc zapanować nad podjadaniem? Oto kilka sprawdzonych porad.
Marta Kosakowska / 05.05.2012 08:41

Podjadanie to największy wróg wszelkich diet. Chcąc schudnąć staramy się trzymać określonego harmonogramu żywienia, jednak zawsze pojawia się pokusa sięgnięcia po przekąskę między posiłkami. Co robić, by móc zapanować nad podjadaniem? Oto kilka sprawdzonych porad.

Jak uniknąć podjadania?

Fot. Depositphotos

Oprócz pięciu posiłków, z których powinna składać się zdrowa, zbilansowana, pełnowartościowa dieta, często sięgamy po przekąski między posiłkami. Czasem robimy to, ponieważ czujemy głód, a innym razem poddajemy się swojej słabości, jemy kompulsywnie lub... po prostu się nudzimy. Podjadanie między posiłkami nie jest niczym złym, jeśli sięgamy po warzywo lub owoc. Gorzej, jeśli są to niezdrowe przekąski typu batoniki, chipsy lub ciasteczka. Wówczas możemy być pewni, że nasza dieta nie jest ani zdrowa ani skuteczna. Jak uniknąć podjadania?

1. Pij dużo wody. Odpowiednia ilość wody (1,5 - 2 l) wypijanej w ciągu doby jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak oprócz tego, że wyrównuje ona poziom nawodnienia organizmu, ma również działanie niwelowania uczucia głodu. Pijąc wodę, dajesz swojemu żołądkowi sygnał, że jest on syty, dzięki czemu mamy mniejszą ochotę, by sięgać po niezdrowe przekąski.

2. Posiłki spożywaj powoli. Aby uniknąć podjadania między posiłkami, skupiaj swoją uwagę na właściwych posiłkach i konsumuj je powoli. Każdy kęs wolno przeżuwaj i delektuj się spożywanymi posiłkami. Łapczywe jedzenie nie jest ani zdrowe, ani nie dostarcza przyjemności. Jeśli będziesz jeść powoli i w koncentracji, a nie byle jak, wykonując przy tym inne czynności, dłużej zachowasz uczucie sytości.

3. Planuj posiłki. Jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, na każdy dzień przygotowuj sobie szczegółowy jadłospis. Pod koniec dnia, zerknij na swoją listę i skoryguj, czy udało ci się przestrzegać posiłków. Taki system będzie dla ciebie motywujący oraz pozwoli mieć kontrolę nad tym, co zjadasz w ciągu dnia.

4. Przekąski tak, ale zdrowe. Nawet jeśli planujemy swój jadłospis, pijemy dużo wody mineralnej oraz posiłki zjadamy powoli i z uwagą, może się zdarzyć w ciągu dnia złapie nas ochota na coś do zjedzenia. Sięgnijmy wówczas po coś zdrowego np. świeże lub suszone warzywa czy owoce.

5. Postaw na błonnik. Planując jadłospis, wybieraj produkty z dużą zawartością błonnika, który umożliwia na dłużej zachowanie uczucia sytości. Błonnik pęcznieje w żołądku, przez co mamy poczucie bycia najedzonym. Pamiętaj zatem o zastąpieniu białego pieczywa ciemnym oraz wprowadź do swojej diety więcej produktów z błonnikiem.

6. Znajdź sobie zajęcie. Często zdarza się tak, że podjadamy nie z głodu, lecz z nudy. Nie mając zajęcia, nudzimy się i mimowolnie sięgamy po przekąskę. Aby tego uniknąć, zadbajmy o to, żeby nawet w wolnych chwilach mieć zajęcie. Pójdźmy na spacer, poczytajmy książkę lub zaserwujmy sobie sesję jogi w domu. Mając zajęte ręce, nie ma możliwości sięgnięcia po batonika czy chipsy.

 

Redakcja poleca

REKLAMA