zdrowe odchudzanie fot. Adobe Stock

Jak schudnąć - 5 porad jak zacząć odchudzanie

Pragniesz schudnąć i na wiosnę olśnić wszystkich szczupłą sylwetką? Podpowiadamy, jak mądrze rozpocząć ten proces!
Agata Bernaciak / 08.10.2019 10:23
zdrowe odchudzanie fot. Adobe Stock

1. Bez nierealnych obietnic

Odchudzanie, aby było trwałe i skuteczne, musi być rozłożone w czasie. Dlatego nie warto katować się głodówkami, ani oczekiwać od diety spektakularnych efektów. Trzeba wdrożyć zasady zdrowej diety z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że prawidłowo skomponowana dieta nie powinna powodować większego ubytku masy niż 2-4 kg na miesiąc. I pamiętajmy, że nic tak nie demotywuje, jak zbyt wysoko postawiona poprzeczka.

2. Odchudzanie zacznij w swojej głowie

Zmiany sposobu żywienia nie należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach samych wyrzeczeń - należy znaleźć jej pozytywne aspekty. Jest nim np. potraktowanie diety jako okazji do poznania nowych smaków i zmianę dotychczasowych przyzwyczajeń. Często myślimy, że po podjęciu decyzji o zmianie stylu życia w moment staniemy się szczupli i wysportowani. Na konsekwencje trzeba jednak trochę poczekać, a im wolniej trwa proces, tym efekty trwalsze. Dlatego nie wolno się zniechęcać.

3. Powoli, ale konsekwentnie

Dietę warto zacząć od drobnych zmian w jadłospisie, które mogą przynieść oczekiwane rezultaty.

  • Po pierwsze: należy uregulować pory posiłków. Zaczynamy dzień od śniadania, w ciągu dnia mamy do dyspozycji dwie małe przekąski, ciepły obiad oraz lekką kolację.
  • Po drugie: jedzmy powoli -  posiłek jedzony w pośpiechu nie tylko powoduje nieprzyjemne dolegliwości, ale również skutkuje tym, że zjadamy więcej.
  • Po trzecie: wyeliminujmy niesłużące sylwetce słodycze, zbędne przekąski, fast-foody.
  • Po czwarte: spożywaj posiłki średnio co 3 godziny.

4. Nie popadaj w paranoję

Nie oczekuj efektów z dnia na dzień i nie waż się codziennie! Drobne wahania masy ciała pomiędzy dniami mogą budzić frustrację oraz powodować, że staniemy się niewolnikami tego procesu. Dodatkowo nie rezygnuj z takiego trybu życia, nawet jeśli zdarzy ci się skusić na pączka. To nic strasznego!

5. Zorganizuj wsparcie!

Na taką „batalię” warto zabrać ze sobą kompana. Może to być mama, przyjaciółka czy kolega z pracy. Wzajemna motywacja zwiększa szansę na powodzenie. Do tego polecamy wdrożenie naprzemiennego gotowanie posiłków, które zaoszczędzi sporo czasu.


Zobacz, co zdaniem użytkowników pomoże ci schudnąć!
 

napisane na podstawie materiałów prasowych Healthy Lifestyle