Jak powinny ćwiczyć osoby starsze?

Sport dla seniora
Jeżeli planujemy program treningowy dla osób starszych, powinnyśmy go przygotować tak, aby oddziaływał na trzy podstawowe elementy sprawności fizycznej: poprawę wytrzymałości, zwiększenie siły i masy mięśniowej oraz zwiększenie gibkości i poprawę koordynacji ruchowej.
/ 25.11.2010 09:28
Sport dla seniora

Nie zapominajmy o tym, że dobór aktywności ruchowej jest w ogromnym stopniu uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Zależy on przede wszystkim od stanu zdrowia oraz od stopnia sprawności fizycznej danej osoby.

Wytrzymałość

Osoby starsze chcące poprawić swoją wytrzymałość powinny korzystać z ćwiczeń aerobowych takich jak marsz, bieg, jazda na rowerze i pływanie. Częstotliwość ich wykonywania powinna odbywać się od 3 do 4 razy w tygodniu przez 20-40 minut. Nie powinny one forsować organizmu, ich forma powinna być lekka i przyjemna.

Siła i masa mięśniowa

Poprawę siły i masy mięśniowej można zyskać dzięki ćwiczeniom z obciążeniem. Wykonywane powinny być 2 razy w tygodniu po 20 min. Trening należy zaplanować tak, aby angażować podczas ćwiczeń różne grupy mięśniowe. Dzięki ćwiczeniom siłowym obniżymy spoczynkowe ciśnienie tętnicze, wpłyniemy korzystnie na wzrost masy i siły mięśniowej oraz poprawimy gęstość i strukturę kości, zapobiegając osteoporozie.

Zobacz też: Co się kryje pod nazwą reumatoidalne zapalenie stawów?

Gibkość i koordynacja ruchowa

W zakresie usprawnienia gibkości i koordynacji ruchowej pomogą ćwiczenia rozciągające i gimnastyczne. Najlepiej wykonywać je codziennie rano, zaraz po przebudzeniu przez 5-10 minut.

Rozgrzewka

Podstawą fundamentalną każdego treningu jest solidna rozgrzewka. Powinna trwać 5-15 minut i obejmować te partie mięśniowe, które zamierzamy ćwiczyć. Jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów prawidłowo przygotowanego treningu. Wstępne pobudzenie organizmu usprawnia funkcje układu sercowo-naczyniowego, kostno-stawowego, systemu nerwowego oraz aparatu mięśniowego.

Strach przed wyśmianiem na sali treningowej

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu zajęć w klubie bardzo często jest okupione lękiem i niepewnością. Czy się nadaję? Czy nie jestem za stara lub stary? Czy się nie ośmieszę? Te i inne pytania bardzo często zadają sobie dojrzali klienci. Odpowiedź jest prosta i sama nasuwa się na myśl – „lepiej późno niż wcale”. Nie warto zawracać sobie głowy tym, że sobie nie poradzimy. Po to, aby nas pokierować, są instruktorzy i osoby wykwalifikowane. Po miesiącu ćwiczeń na pewno będziemy zadowoleni ze swojej decyzji: wzrośnie nasza pewność oraz nastąpi poprawa naszego fizycznego i psychicznego samopoczucia.

Zobacz też: Jak uniknąć infekcji w starszym wieku?

Redakcja poleca

REKLAMA