Jak biegać po plaży

Jak biegać po plaży
Bieganie po plaży ma dwie wielkie zalety. Po pierwsze – jest to bardzo przyjemna forma treningu – piękne widoki, wspaniałe powietrze do oddychania, możliwość opalania się w trakcie biegu. Po drugie – bieganie po piasku (szczególnie suchym) poprawia siłę naszych nóg co powoduje, że trening na plaży przynosi dużo lepsze efekty.
/ 18.06.2010 12:15
Jak biegać po plaży

Ze względu na wspomniane wyżej dwa czynniki bieganie po plaży różni się od normalnego treningu. W związku z tym warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

Chroń swoją skórę.

W trakcie biegu dużo szybciej opalamy się. Jednak ładna opalenizna to jedno a oparzenia od słońce to dużo gorsza sprawa. Dlatego jeżeli biegasz po plaży w słoneczny dzień (nawet chłodniejszy) zawsze pamiętaj o posmarowaniu skóry olejkiem do opalania z dużym filtrem. Dobrze tez zrezygnować z biegania w czasie gdy słońce operuje najmocniej (około południa).

Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne i czapkę z daszkiem

Bieganie po plaży to ciągły kontakt ze słońcem. Dlatego zawsze korzystaj z okularów przeciwsłonecznych i czapeczki, która zabezpieczy Cię przed promieniami słońca.

Zadbaj o dobre nawodnienie

Po plaży biegamy zazwyczaj w słoneczne dni. Palące słońce, brak cienia i trudniejsze warunki biegu sprawiają, że przed, podczas i po treningu na plaży powinniśmy przyjmować zdecydowanie więcej płynów.

Włącz do treningu bieganie boso

Bieganie boso powinno stanowić element treningu na plaży. Wzmacniamy w ten sposób mięśnie stóp. Jednak należy pamiętać, że ma to być jeden z elementów treningu. Nasze nogi nie SA przyzwyczajone do biegania bez butów – zbyt długi odcinek pokonany boso może zwiększyć ryzyko kontuzji. Dobrze jest zacząć od krótszych, „bosych” odcinków (około 10-15 minut i stopniowo je wydłużać). Pamiętaj o tym by uważać na szkło i ostre muszle!

Zobacz też : Czy należy biegać boso

Przygotuj sobie buty do biegania po plaży

Nie ma specjalnych butów do biegania po plaży. Jednak ze względu na fakt, że podczas biegania po plaży będą one narażone na szybsze zużycie i zniszczenie. Dlatego zaopatrz się w buty, których nie będzie Ci żal. Możesz wykorzystać obuwie, w którym już biegałeś i w związku z tym najlepszy czas ma już za sobą.

Dopasuj tempo do warunków

Bieganie po piasku jest dużo cięższe od biegania po twardej nawierzchni. Dlatego musisz biegać wolniej. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie tempa do tętna biegowego (czyli nie biegasz odcinków w tym samym tempie co normalnie tylko przy takim samym poziomie tętna).

Biegaj po równym

Unikaj biegania po nachyleniu (zazwyczaj tam gdzie kończy się suchy piach a zaczyna wilgotny). Powoduje to nierównomierne obciążanie nóg (jedna jest cały czas wyżej) i w konsekwencji może wywołać kontuzję.

Zacznij od mokrego piasku

Zaczynając biegać po plaży, startuj z wilgotnej części plaży. Stopniowo skracaj odcinki biegane po mokrym piasku a wydłużaj te biegane po suchym. W ten sposób dasz swym nogom czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Uważaj gdzie biegniesz

Bieganie po plaży oznacza mnóstwo atrakcji dla zmysłu wzroku. Postaraj się jednak opanować pokusę ciągłego obserwowania atrakcyjnych osobników płci przeciwnej koncentrując się na tym co pod nogami. W ten sposób unikniesz upadku, zderzenia (niekoniecznie z kimś atrakcyjnym) lub nadepnięcia na coś ostrego.

Zobacz też : Jak biegać po wzniesieniach

Redakcja poleca

REKLAMA