Hula Hop dla pięknej sylwetki

Hula hop do ćwiczeń fot. Adobe Stock
Znali je już antyczni Grecy skręcający obręcze do ćwiczeń z pędów winorośli. Dzisiaj koło Hula Hop to obietnica talii osy…
/ 28.06.2010 23:01
Hula hop do ćwiczeń fot. Adobe Stock

Znali je już antyczni Grecy skręcający obręcze do ćwiczeń z pędów winorośli. Dzisiaj koło Hula Hop to obietnica talii osy…

Ostatnich kilka dekad plastykowe obręcze były domeną przedszkoli jako świetna i tania zabawka. Dopiero niedawno świat fitness przypomniał sobie o tym obłędnym obrotowym ruchu, który wysmukla biodra i pas, nie skazując nas wcale na godziny morderczych ćwiczeń. Są trenerzy, którzy twierdzą wręcz, że kwadrans z Hula Hop dziennie to więcej niż jest w stanie dla nas zrobić godzinny aerobik dwa razy w tygodniu.

 

Ćwiczenia z plastykowym kołem to przykład treningu kardio oddziałującego bezpośrednio na środkową część ciała, która dla większości kobiet jest największym źródłem stresu. Oprócz treningu aerobowego Hula Hop ma również inne korzyści - uelastycznia kręgosłup, wzmacnia mięśnie tułowia oraz kolana i biodra, masuje jelita i organy wewnętrzne, poprawia krążenie i dotlenienie organizmu. Pół godziny solidnego kręcenia może nas przy tym pozbawić 200 kcal! W zasadzie trudno lepszego sojusznika w zwalczaniu brzusznego tłuszczyku…

Jak wybrać Hula Hop?

Standardowo opcje są dwie - lekkie, dostępne w sklepach dla dzieci zwykłe plastykowe obręcze oraz obciążane fitnessowe koła często dodatkowo wyposażone w masujące wypustki wewnątrz. Te pierwsze nie dają aż takiego efektu, ale są trudniejsze do utrzymywania w ruchu, więc przy odrobinie wytrwałości i zacięcia mogą również pozbawić nas kilku centymetrów w talii.

 

Te drugie, sprzedawane w sklepach sportowych, wymagają od mięśni więcej wysiłku i bardziej efektywnie kształtują sylwetkę oraz pomagają spalać nawet dwukrotnie więcej kalorii. Ceny wahają się od 12 złotych za te najprostsze do 50 za te z wypustkami.

 

Jeśli chodzi o rozmiar, to idealne koło postawione na ziemi powinno sięgać dolnej linii żeber, aczkolwiek wymiar ten koryguje się również o obwód w pasie - panie bardzo szerokie wymagają większej średnicy, panie bardzo szczupłe, mogą obyć się z mniejszą.

Jak ćwiczyć z Hula Hop?

Podstawowa zasad jest bardzo prosta i wbrew pozorom nie wiąże się z kręceniem biodrami dokoła. Stajemy w rozkroku z jedną nogą wysuniętą do przodu, drugą lekko z tyłu i obręczą opierającą się o krzyż. Rozkręcamy koło pchnięciem w bok i staramy się utrzymać obroty poprzez przenoszenie ciężaru ciała na przednią i tylną nogę. Koło obija się w ten sposób o biodra kręcąc się dalej równolegle do podłogi.

Obręcz można też wykorzystywać do obrotów na wyprostowanym, wyciągniętym do boku ramieniu albo w leżeniu na prostopadłej wyprostowanej nodze.

Film instruktażowy:

Hula Hop

Hula Hop

Redakcja poleca

REKLAMA