Poznaj zasady gry w bule!

Chciałabyś zaproponować tę grę podczas weekendu z przyjaciółmi? Poznaj jej zasady i bawcie się dobrze!
/ 06.06.2014 11:41

O co chodzi w petanque i dlaczego zyskuje miliony sympatyków na całym świecie? Dowiedz się więcej na temat tego sportu!

Gra w bule - zasady i historia sportu

fot. Fotolia

Petanque to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportu na świecie, głównie ze względu na mocno rozwiniętą formę rekreacyjną oraz proste zasady gry. Grających miłośniczek i miłośników „bul” można spotkać praktycznie wszędzie, gdzie znajdziemy trochę wolnej przestrzeni.

Gdzie pierwszy raz rzucono kulą?

Petanque znana jest już od ponad 100 lat, a jej nazwa wywodzi się z prowansalskiego wyrażenia ped tanco (fr. pieds tanqués), czyli stopy razem. Przywędrowała do nas z południowej Francji, gdzie po raz pierwszy zagrano w 1907 roku.

Zasady gry w bule

W petanque można grać w 2, 3, 4, a nawet w 6 osób – wszystko zależy od rodzaju rozgrywki, jaką chcemy podjąć. Gra toczy się na utwardzonej powierzchni o wymiarach 15 x 4 metry. Zadaniem każdego zawodnika jest rzucenie z wytyczonego okręgu buli w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki, zwanej po polsku świnką.

Gra składa się z kilku rozgrywek, czyli okresów od wyrzucenia świnki do wyrzucenia przez graczy ostatniej kuli. W danej rozgrywce gracze starają się umieścić swoją bulę jak najbliżej świnki lub wybić stojące najbliżej niej bule przeciwnika.

Rzut oddaje zawsze zawodnik zespołu, którego bula znajduje się w tym czasie dalej od celu niż bula przeciwnika. Po zakończeniu rozgrywki gracze podliczają punkty, zdobyte tylko przez zwycięzcę rozgrywki, który dostaje 1 punkt za każdą bulę umieszczoną bliżej świnki niż bule przeciwnej drużyny. Grę wygrywa osoba bądź zespół, którzy jako pierwsi osiągną wynik 13 punktów.

na podstawie informacji prasowej Credit Agricole Bank Polska