Flexi-bar to 150 centymetrowy pręt z włókna szklanego z kauczukowym uchwytem pośrodku. Na jego zakończeniach znajdują się ciężarki o zróżnicowanej wadze. Wprawiany w ruch w czasie ćwiczeń sprawia, że aktywna jest większość partii mięśniowych, w tym szczególnie: zarówno proste, jak i skośne mięśnie brzucha, mięśnie głębokie obręczy barkowej, mięśnie dna miednicy.
Dla kogo Flexi-bar?
Flexi-bar może okazać się doskonałym przyrządem na urozmaicenie monotonnych ćwiczeń na siłowni. Pozwala nie tylko zachować nienaganną sylwetkę, ale również wprowadza istotny w treningu element zabawy.
Flexi-bar jest szczególnie polecany osobom cierpiącym na bóle pleców i kręgosłupa. Poza tym proponowany jest również albo jako środek zaradczy przy bólach reumatycznych kończyn górnych albo w trakcie ich rehabilitacji po ewentualnych urazach.
Osoby po ostrych, niedoleczonych urazach, zwłaszcza w obrębie stawów i kobiety w trzecim trymestrze ciąży powinny unikać ćwiczeń z Flexi-barem.
Jak ćwiczyć?
Trening z Flexi-barem jest zupełnie bezpieczny. Poznanie w pełni techniki ćwiczeń wymaga czasu i cierpliwości. Najważniejsze jest jednak dbanie o to, by przyrząd ten stale pozostawał w ruchu w trakcie treningu. Flexi-Bar możemy używać w pozycji stojącej, siedzącej, leżąc lub idąc. Dzięki temu regulujemy zarówno obciążenie, jak i intensywność ćwiczeń.
Polecamy: Podstawy anatomii - mięśnie
Jakie korzyści?
Trening z Flexi-barem przynosi wiele korzyści. Oto niektóre z nich:
- poprawia muskulaturę,
- poprawia koordynację i równowagę,
- modeluje sylwetkę,
- pobudza przemianę materii.
Osoby pragnące uzyskać zamierzone efekty powinny ćwiczyć regularnie, przynajmniej 3 razy w tygodniu przez 10-15 minut.
Ćwiczenia z Flexi-barem można wykonywać w większych klubach sportowych, na siłowniach oraz wykorzystywane w czasie gimnastyki rehabilitacyjnej. Ze względu na specyficzny rodzaj treningu osoby początkujące powinny skorzystać z porad i pomocy wykwalifikowanego instruktora. Po zapoznaniu się z rodzajami ćwiczeń i prawidłową techniką ich wykonywania będziemy w stanie sami przeprowadzić trening z Flexi-barem. Wymaga to jednak czasu i naszego zaangażowania. Warto jednak poświęcić się tej aktywności. Nasz wysiłek z pewnością zaprocentuje.
Polecamy: Sposoby na treningową nudę