Fitness na świeżym powietrzu

Wraz z nastaniem lata pora zapomnieć o dusznych siłowniach, salach do aerobiku i sztucznie nagrzanych basenach. Sama obecność na świeżym powietrzu to olbrzymi zastrzyk witalności, a połączona z fizyczna aktywnością to najlepszy sposób na piękną sylwetkę, zdrowie i… czekoladową opaleniznę.
/ 23.06.2008 11:09
Wraz z nastaniem lata pora zapomnieć o dusznych siłowniach, salach do aerobiku i sztucznie nagrzanych basenach. Sama obecność na świeżym powietrzu to olbrzymi zastrzyk witalności, a połączona z fizyczna aktywnością to najlepszy sposób na piękną sylwetkę, zdrowie i… czekoladową opaleniznę.

Zamieniamy więc jesienno-zimową rutynę nudny ćwiczeń w zamkniętych pomieszczeniach na letnie formy treningu. Poniżej lista absolutnych hitów:

ROLKI – obecne na ulicach i alejkach wielkich metropolii, wakacyjnych kurortów i szkolnych boiskach; coraz popularniejsze i u nas, choć przeszkodą bywa słaba jakość nawierzchni na ścieżkach rowerowych; wspaniale i harmonijnie rozwijają strukturę mięśniową, nie grożąc rozwinięciem wielkich muskułów; rzeźbią nogi i poprawiają ogólna sylwetkę. Wbrew pozorom nie są wcale trudne do opanowania, nawet dla osób w starszym wieku, zaś noszenie ochraniaczy na nadgarstkach, łokciach i kolanach skutecznie zabezpiecza przed ryzykiem urazów. Spalanie kalorii: ok. 200 kcal / godzinę.Fitness na świeżym powietrzu

WOLNY BIEG (FREE RUNNING) – odmiana niewinnego joggingu dla nieco bardziej energicznych i sprawnych zawodników; ogólnie rzecz biorąc to bieg przez przeszkody: murki, płotki, fasady lamp, schody – wszystkie architektoniczne elementy krajobrazu miejskiego. Przeskakujemy więc, przełazimy, wspinamy się, przechodzimy pod barierkami – im więcej różnorodnych ruchów tym lepiej; dyscyplina ta, nieco szalona, poddaje próbie każdy mięsień naszego ciała. Bezpieczeństwo zależy od stopnia naszego zaangażowania – śmiałkowie skaczący z dachów garaży ryzykują całkiem sporo. Spalanie: minimum 400 kcal / godzinę, nawet do 600 kcal.

RINGO DRUŻYNOWE – wspaniała towarzyska zabawa: dwie drużyny, dwie bramki i próba strzelenia sobie „gola” przy użyciu plastykowego dysku. Dużo biegania, rzucania, chwytania i podskoków zapewni wspaniały trening dla mięśni łydek I ud, jak również pośladków. Wzmacniają się kości bioder, kręgosłupa oraz kończyn dolnych – oczywiście rozwaga zalecana, aby nie skończyć ze złamaniem. Spalanie ok. 450 kcal na godzinę.

TAI – CHI – czyli starochińska gimnastyka charakteryzująca się powolnymi, płynnymi ruchami; tradycyjnie sztuka walki, dziś raczej wspaniały sposób na odzyskanie dobrego samopoczucia, równowagi emocjonalnej i poprawienie postawy ciała, bez przeciążania stawów; polecana dla każdej grupy wiekowej, nawet osób chorych. Wymaga instruktażu doświadczonego nauczyciela, stąd najlepiej poszukać zorganizowanych grup praktykujących „taniec żurawia” w naszym mieście; choć powolna i mało dynamiczna ta dyscyplina pozwala Spalic ok. 200 kcal na godzinę, a przy tym poprawić nasz zmysł równowagi, stabilność postawy i rzeźbę nóg (większość pozycji wykonuje się ugiętych nogach).

RETRO RUNNING
, czyli bieganie / chodzenie do tyłu. Zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych przez fizykoterapeutów leczących poważne kontuzje atletów. Używamy tych samych mięśni co przy bieganiu czy spacerowaniu, ale ramiona i łydki pracują mocniej, zaś spalanie kalorii jest o 20% większe. Badania na grupie praktykującej dowodzą, że to świetna dyscyplina, jeśli chodzi o dotlenianie ciała i ogólne poprawianie przemiany materii. Naturalnie, wymaga dużej ostrożności i „oczu z tyłu głowy”.

PRACE OGRODOWE
… tak, tak wszelkie badania wskazują, że pielenie, kopanie, podlewanie kwiatów to dla ciała podobna sesja treningowa jak lekcje jogi! Wspaniale i harmonijnie rozwija mięśnie i poprawia akcję serca, spalając do 400 kcal na godzinę – tyle samo co aerobik. Ponadto obserwuje się wspaniały wpływ prac ogrodowych na samopoczucie, dobry humor i ogólny stan zdrowia, nie mówiąc już o bardziej przyziemnych korzyściach, jak własne truskawki i czy ekologiczna marchewka! Może niestety, kończyć się bólem krzyża.

Agata Chabierska