Dieta zgodna z grupą krwi. Część IV grupa"AB"

Grupa krwi „AB” jest swego rodzaju hybrydą. Powstała, bowiem około 1000-1500 lat temu, z połączenia grup antygenowych „A” i ”B”. Z tego powodu, ciężko w jej przypadku dokonać konkretnego podziału produktów żywnościowych na te wskazane i zabronione.
/ 05.12.2007 16:17
Grupa krwi „AB” jest swego rodzaju hybrydą. Powstała, bowiem około 1000-1500 lat temu, z połączenia grup antygenowych „A” i ”B”. Z tego powodu, ciężko w jej przypadku dokonać konkretnego podziału produktów żywnościowych na te wskazane i zabronione.

Osoby, w których żyłach płynie ta niezwykle rzadko spotykana krew stanowią zaledwie 5% populacji świata. Z uwagi na swoją dwoistą naturę jej posiadacze określani są mianem enigmatycznych.
Zazwyczaj ludzie będący jej przedstawicielami stanowią swoistą mieszankę najsilniejszych i najsłabszych cech charakterystycznych dla obu grup. Zdarza się jednak również tak, że jeden z antygenów daje bardziej znać o sobie.

Według dr D’Adamo, będącego twórcą diety zgodnej z grupą krwi, nie da się do końca jednoznacznie określić, które produkty żywnościowe są tutaj najwłaściwsze, a które szkodzą. Teoretycznie większość pokarmów, które są zalecane lub przeciwwskazane w grupach „A” i „B”, będzie również oddziaływać odpowiednio: korzystnie lub niekorzystnie, w przypadku grupy „AB”.

Z uwagi na powinowactwo z grupą B osoby takie mają zdolność do trawienia różnorodnych pokarmów będących składnikami diety koczowników. Z kolei na skutek domieszki krwi byłych rolników, nie wytwarzają one wystarczającej ilości soków trawiennych by właściwie przyswajać pokarmy mięsne, za to dobrze tolerują zboża.

Według twórców tej diety, osoby z grupą „AB” mają wyjątkowo słabą odporność, zatem konieczne jest u nich stałe jej wzmacnianie. Ponieważ obserwuje się tutaj zwiększoną wrażliwość na stres, który połączony z predyspozycją do chorób cywilizacyjnych, najczęściej spotykanymi dolegliwościami w omawianej populacji są:
  • schorzenia układu sercowo-naczyniowego
  • astma
  • cukrzyca
  • zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • infekcje wirusowe
  • zaburzenia centralnego układu nerwowego
  • nowotwory
Aby zachować pełnię zdrowia, oprócz stosowania właściwej diety, proponuje się tutaj również sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Ponoć najlepszymi dyscyplinami sportowymi są tutaj wszystkie te, którym towarzyszy muzyka: taniec, aerobik. Bardzo korzystnie działają również sporty wodne, a także:
  • jazda na rowerze
  • marsze
  • aikido
Podział produktów dla grupy krwi "AB" KORZYSTNE NIEKORZYSTNE
mięso i drób baranina, indyk, jagnięcia, królik cielęcina, dziczyzna, gęś, kurczak, wieprzowina, wołowina
ryby i owoce morza dorsz, makrela, sardynka, morszczuk, szczupak, pstrąg, ślimaki halibut, flądra, bieługa, śledź, węgorz, okoń, krewetki, małże, ośmiornice, ostrygi, żółwie, żaby
jaja i nabiał jogurty, kefiry, ser kozi, feta, mozzarella, ricotta, wiejski, jaja lody, masło, maślanka, sery pleśniowe, parmezan, pełne mleko
oleje i tłuszcze oliwa z oliwek olej kukurydziany, sezamowy, słonecznikowy
pieczywo chleb żytni, wafle ryżowe, pieczywo chrupkie, chleb esseński i ezechiela bułki kukurydziane
warzywa bakłażany, brokuły, buraki, czosnek, kalafior, ogórek, pietruszka, seler, fasola czerwona, soczewica, botwinka, gorczyca, jarmuż, kapusta bezgłowa, kiełki lucerny, pasternak, por, słodkie ziemniaki, tofu kukurydza, fasola czarna i nerkowata, awokado, karczochy, kukurydza (biała, żółta), czarne oliwki, papryka (czerwona, zielona, żółta), rzodkiewki i ich kiełki, grzyby shitake
owoce agrest, ananasy, cytryny, figi, śliwki, grejpfrut, winogrona (czarne, zielone, różowe), śliwki, wiśnie, maliny, jeżyny, żurawina banany, pomarańcze, mango, gruszki, granaty, rabarbar
napoje soki: z selera, marchwiowy, winogronowy, żurawinowy, z papai, kawa bezkofeinowa, zielona herbata herbaty: z owoców dzikiej róży, rumiankowa, imbirowa, z żeńszenia sok pomarańczowy, czarna herbata, napoje gazowane, coca-cola, likiery, herbaty: z lipy, rabarbaru, dziewanny, kozieradki, senesu
przyprawy curry, chrzan, czosnek, miso, pietruszka pieprz (wszystkie rodzaje), żelatyna, anyż, ocet (balsamiczny, z jabłek, winny, biały), esencja migdałowa, ketchup, kwaśne marynaty, z koprem, korzenne, sos Worcestershire
pozostałe produkty ryż, płatki owsiane, makaron z mąki ryżowej, żytniej, owsianej, orkisz, otręby ryżowe, otręby owsa, proso, ryż dmuchany orzeszki ziemne, orzechy włoskie, kasztany, masło z orzeszków ziemnych kasza gryczana, płatki kukurydziane gryka, mąka kukurydziana, mak, nasiona sezamu, orzechy laskowe, pestki dyni i słonecznika, siemię lniane


Tak naprawdę ciężko jest mi dokonać jednoznacznej oceny diety proponowanej przez dr. D'Adamo. Jak pisał w pierwszej części tego cyklu, stosowanie diety zgodnej z grupą krwi zazwyczaj stanowi element pewnej filozofii życiowej. Zasady, na podstawie których tworzone są tutaj jadłospisy, nie mają bowiem żadnych podstaw naukowych. Oparte są na przeświadczeniu, iż nasi przodkowie w zamierzchłych czasach odżywiali się właśnie w taki sposób. Prawda jest jednak taka, że nigdy nie będziemy w stanie określić, czy pierwsi osobnicy ludzcy mający krew grupy np. "AB" faktycznie żytwili się wyszczególnionymi w powyższej tabeli produktami. Czy naprawdę jedząc mieso wybierali indyki, a kurczaki mijali szerokim łukiem. Właściwie, to dlaczego mieli by tak postępować. I skąd wiadomo, że 1000lat temu na terenie Azji faktycznie żyły indyki? Bo taką opcję należałoby założyć, skoro są one zalecane w diecie osób z tą grupą.

Jak napisał ktoś z Was z komentarzu do jednej z poprzednich części: zajadanie się niemalże wyłącznie mięsem tylko dlatego, że jest się posiadaczem zerowej grupy krwi, podczas kiedy tak naprawdę wcale się za tym mięsem nie przepada, jest niedorzeczne.
A przecież preferencje żywieniowe są równie ważne jak skład poszczególnych pokarmów.

Z żywieniowego punktu widzenia, najlepiej wypadają zalecenia dla grup "B" i "AB". Zawdzięczają taką opinię głównie temu, że dozwolone jest tutaj spożywanie produktów pochodzących z wszystkich grup.

Diety dla grup "A" i "0" z kolei, budzą poważne obawy.
W przypadku pierwszej z nich niemalże całkowitemu wykluczeniu podlegają mięsa i nabiał. Stosowanie takiego jadłospisu w przeciągu krótkiego czasu mogłoby doprowadzić do poważnych niedoborów żelaza, wapnia, a przede wszystkim pełnowartościowego białka zwierzęcego.

Z kolei w planie posiłków dla grupy "0" pominąć należałoby pieczywo, płatki śniadaniowe, mąki, czyli wszystko to, co pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na węglowodany oraz witaminy z grupy B, których niedobór prowadzi miedzy innymi do zapalenia nerwów.

Myślę zatem, że zdecydowanie lepszym sposobem na zdrową i właściwie zbilansowaną dietę, jest wybieranie z każdej z grup żywieniowych tego co najlepsze. Kierowanie się smakiem, wartością odżywczą i rozsądkiem, z pewnością pozwoli utrzymać organizm w dobrym zdrowiu przez długie lata.





Artykuł pochodzi z serwisu Vitalia.pl

Redakcja poleca

REKLAMA