Dieta jogiczna i jogiczne odchudzanie

Dieta jogiczna i jogiczne odchudzanie

Jeśli musisz zmniejszyć masę ciała, zasada jest następująca: więcej pij, mniej jedz i zażywaj ruchu.
/ 13.04.2012 16:13
Dieta jogiczna i jogiczne odchudzanie
Pomiędzy 1991 a 2000 rokiem odsetek ludzi otyłych wzrósł w społeczeństwie amerykańskim o 60 proc. 27 proc. populacji kraju jest obecnie uważanych za otyłych, a 61 proc. zasługuje na miano osób z nadwagą. Sprawia to, że plaga otyłości w USA doszła do rozmiarów epidemiologicznych. Według ostatnich doniesień, otyłość może bardziej przyczyniać się do wzrostu kosztów opieki zdrowotnej i leków niż palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu. Badanie opublikowane w "Health Affairs” w 2002 roku donosiło, że otyłość jest bardziej szkodliwa dla zdrowia niż oba te nałogi.
Badacze alarmują, że otyłość zwiększa koszty opieki medycznej o 36 procent, a wydatki na leki aż o 77 procent. Co więcej, bycie otyłym postarza człowieka o 20 lat, stawiając czterdziestolatka ze znaczącą nadwagą w tej samej kategorii ryzyka co sześćdziesięciolatka, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo zachorowania na raka, chorobę wieńcową serca czy cukrzycę. Według Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wraz z poszerzaniem się talii wzrasta liczba przypadków zachorowania na początkową cukrzycę dorosłych typu II. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne przewiduje, że tendencja ta zwiastuje jeszcze większy wzrost liczby przypadków cukrzycy typu II w najbliższej przyszłości. Otyłość jest również łączona z pewnymi rodzajami nowotworów. Wiemy już, że poza rakiem okrężnicy nadwaga może znacząco zwiększyć ryzyko raka trzustki. Jest on bardzo trudny do leczenia i zabija prawie 29 tysięcy Amerykanów rocznie.

Podejście jogicznej terapii żywieniowej do odchudzania
Pewien adept w Indiach udał się do swego guru, ponieważ poszukiwał rady w sprawie odchudzania. Nauczyciel dał mu dwa bakłażany różnej wielkości i powiedział, że może je zjeść dopiero wtedy, kiedy większy bakłażan stanie się tak samo mały jak ten mniejszy, a mały – urośnie do rozmiarów większego. Będąc posłusznym uczniem, mężczyzna czekał przez miesiąc, pijąc tylko wodę. Wrócił po miesiącu i powiedział "Panie, nic się nie wydarzyło”.
Nauczyciel odpowiedział: "Wyrzuć bakłażany. Jeśli do tej pory się nie zmieniły, muszą być całkowicie bezużyteczne”. Jednak do tego czasu mężczyzna osiągnął już swoją idealną wagę i był doskonałego zdrowia.
Nie sugeruję, żebyś pościł przez miesiąc o samej wodzie, ale jeśli musisz zmniejszyć masę ciała, zasada jest następująca: więcej pij, mniej jedz i zażywaj ruchu. Jest to jedyny sposób, by utrzymać ustabilizowaną wagę. Amerykanie są grubi, ponieważ spożywają znacznie więcej kalorii, niż ich zużywają w codziennych zajęciach. Przyjmowanie mniejszej ilości kalorii przedłuża życie i przyczynia się do zdrowia. Wysyła bardzo pozytywne sygnały genom.

Aby zmniejszyć masę ciała, musisz uważać na wielkość porcji. Dwie inne wskazówki na zmniejszenie masy ciała to:
- nigdy nie jedz na stojąco;
- jeśli jesteś głodny między posiłkami, jedz tylko lekkie, odżywcze przekąski,
np. małe ekologicznie uprawiane jabłko.

Ponadto unikaj żywności przetwarzanej i niezdrowej oraz uważaj na przekąski nisko- i beztłuszczowe, które zawierają dużo oczyszczonych węglowodanów. Wyeliminuj stosowanie sztucznych słodzików, które są genetycznie modyfikowane i nigdy nie dowiedziono, żeby komukolwiek pomogły zmniejszyć masę ciała. I na koniec, wielu ludzi donosi o tym, że chudną00., ograniczając lub całkowicie eliminując spożycie pieczywa. Zgadzam się z nimi. Jeśli chcesz zmniejszyć masę ciała, zalecam ci niejedzenie chleba. Bardzo wysoka zawartość węglowodanów w pieczywie może prowadzić do przyrostu wagi. Jeśli absolutnie musisz jeść chleb, niech to będzie pumpernikiel, chleb ryżowy bądź z dziewięciu ziaren; w okresie stosowania diety odchudzającej zjadaj tylko jedną kromkę dziennie.
Zawsze sugeruję, by osoba pragnąca schudnąć rozpoczęła cały proces krótkim odtruwającym postem, tak jak to opisałem w rozdziale 8. Potem polecam brokuły, buraki i ich liście oraz surową marchew, które to warzywa zawierają mało kalorii, a są bardzo sycące. Z tymi warzywami można zjadać filiżankę ryżu basmati. Dostarcza on pewną ilość węglowodanów, niezbędnych dla mózgu, oraz wspiera wydalanie toksyn z ciała przez nerki. Monodieta z ryżu basmati – gotowanego z cytryną i kurkumą oraz podawanego z gotowanymi na parze warzywami – pomoże ci stracić niepotrzebne kilogramy, pozostawiając cię zdrowym i rumianym!

Nadwaga a sprawność
Często jestem pytany o różnicę pomiędzy osobą z nadwagą a osobą sprawną. Osoba z nadwagą je głównie żywność oczyszczoną i najprawdopodobniej w dużych ilościach mięso. Ponad 40 procent kalorii w jej diecie pochodzi z tłuszczu. Używa przynajmniej 2 łyżeczki cukru dziennie, które pobudzają jej apetyt. Osoba z nadwagą odbywa też każdego roku więcej wizyt u lekarza z powodu alergii, artretyzmu, zaburzeń snu, depresji, raka, choroby wieńcowej serca, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego.
Osoba sprawna je więcej surowych produktów, mniej mięsa i mniej cukru, z umiarem raczy się pełnymi ziarnami. Ma większe poczucie własnej wartości, ulega mniejszej liczbie urazów, rzadziej odczuwa zgagę, ma więcej energii i dłużej żyje.

Suplementy oraz specyficzne środki odżywcze
Podstawowe

Wszyscy powinniśmy przyjmować multiwitaminę oraz suplementy minerałowe o wysokiej skuteczności. Nie ma żadnych specyficznych środków odżywczych, które pomagałyby schudnąć. Niemniej chrom uważa się za bardzo ważny w metabolizmie glukozy. W zależności od twojego wieku i wyników badań laboratoryjnych możesz też rozważyć hormonalną terapię zastępczą, aby zmniejszyć ciało tłuszczowe, lub przyjmowanie środków odżywczych, obniżających poziom cholesterolu oraz lipidów, które mogą wiązać się z nadwagą.

Soki
Napój na dobry poranek
Przepis na 1 porcję
- sok z 1/2 cytryny
- 1 kubek ciepłej wody

Wlej sok z cytryny do wody i popijaj przez słomkę przez pół godziny z samego rana. Kiedy wypijesz go zgodnie ze wskazówkami, ten prosty napój pomoże ci odtruć wątrobę, okrężnicę i krew. Przytłumi apetyt i uruchomi swoje właściwości lecznicze.


Monodieta jogina na spadek wagi
Przepis na 4 porcje


4 lub 5 cukinii ze skórką
4 łodygi selera
1 kubek natki pietruszki
1 gałązka mięty
grubo zmielony czarny pieprz, do smaku
1/4 kubka beztłuszczowego sera białego na osobę

Wymyj, osusz i odetnij końce cukinii i selera. Wypłucz i osusz natkę pietruszki oraz miętę. Gotuj na parze cukinie i seler przez 15 minut, aż będą miękkie, potem zrób z nich purée w mikserze z natką, miętą i zmielonym czarnym pieprzem. Podawaj z beztłuszczowym twarożkiem.
Przez 40 dni jedz tylko tę potrawę. Zjadaj jej tyle, na ile masz ochotę, lecz nie częściej niż trzy razy dziennie. Oprócz tego, że pomaga w zmniejszaniu wagi, danie to doskonale oczyszcza jelita i czyści skórę.

Dharma Singh Khalsa

 
Powyższy artykuł jest fragmentem książki dr. n. med. Dharmy Singha Khalsy "Żywność lekarstwem. Lecznicza książka kucharska.", która ukazała się nakładem wydawnictwa RAVI.