Chcesz pozbyć się zbędnych kilogramów nie licząc kalorii? Dieta garstkowa jest właśnie dla ciebie! Co to jest dieta garstkowa i na czym polega? Przeczytacie poniżej…
Fot. Depositphotos
Chyba nie ma wśród nas kobiety, która na wiosnę nie chciałaby zrzucić zbędnych kilogramów. Najlepiej byłoby przejść przez ten proces bez wyrzeczeń i w miarę z dobrym nastrojem. Dieta garstkowa jest przeznaczona dla tych, które nie chcą rezygnować z ulubionych potraw. Warunkiem kuracji jest spożywanie takiej porcji pokarmu, jaka zmieści się w garści. Należy zjadać pięć garści dziennie, regularnie, co trzy godziny.
Posiłek w garści
Dla ułatwienia garść równa się 250ml lub 250g. Wszystkie produkty są dozwolone. Jednak zaleca się jeść dania lekkostrawne. Najlepiej w ten sposób odchudzać się w parze lub całą rodziną, by nie gotować wyłącznie dla jednej osoby, gdyż zwyczajnie się to nie opłaca.
Nie dla wszystkich!
Diety garstkowej nie powinny stosować kobiety w ciąży, ani kobiety karmiące piersią, ponieważ dieta ta nie jest dla nich pełnowartościowa. Pięć posiłków o objętości garści może dostarczyć niespełna 1000kcal dziennie. Jest to zatem o 3 razy za mało dla tej grupy kobiet.
Jak to działa?
Małe objętości posiłków pozwalają na skurczenie się rozciągniętego żołądka, dzięki czemu zjadamy po prostu mniej. Możliwość zjadania wszystkiego pozwala na spokojne przebrnięcie przez dietę bez pokus np. na czekoladę, czy kawałek pieczeni. Podczas diety raczej nie odczujemy nieopanowanego apetytu na słodycze, ponieważ będzie zaspokajany małymi porcjami. Stosując dietę garstkową należy pamiętać o codziennym zjadaniu śniadania i wybierać produkty spożywcze jak najmniej przetworzone.
Które produkty powinny zagościć w menu diety garstkowej?
Warto wdrożyć wszystkie z poniższych:
- pieczywo razowe, pumpernikiel, kasze, pestki słonecznika, dyni,
- oliwa z oliwek, olej rzepakowy,
- chudy nabiał (twarogi, jogurty, kefiry),
- tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, sardynki, szproty),
- chude mięso (indyk, królik),
- warzywa i owoce.
Pamiętaj! Dieta garstkowa nie jest dietą pełnowartościową. Nie może być stosowana
dłużej jak dwa tygodnie. W początkowych dniach diety możliwe jest gorsze samopoczucie i rozdrażnienie, a także bóle głowy i osłabienie, spowodowane obniżeniem poziomu glukozy we krwi. Jeśli czujesz, że dieta ci nie służy – po prostu ją przerwij.
Przykładowy jadłospis na jeden dzień:
ŚNIADANIE: 150g jogurtu naturalnego, 100g musli
II ŚNIADANIE: 200 g serka wiejskiego, 3 pomidorki koktajlowe
OBIAD: 150g gotowanej piersi kurczaka, 100g duszonych warzyw
PODWIECZOREK: 250g winogron
KOLACJA: jajko, kromka chleba pełnoziarnistego z masłem i twarożkiem ze szczypiorkiem