Dieta fenotypowa - dla każdego inna!

Podstawowym problemem większości diet są sztywne zalecenia nieuwzględniające naszej indywidualności, budowy, metabolizmu, wieku. Tymczasem, dieta skrojona na miarę ma znacznie większe szanse powodzenia…

Podstawowym problemem większości diet są sztywne zalecenia nieuwzględniające naszej indywidualności, budowy, metabolizmu, wieku. Tymczasem, dieta skrojona na miarę ma znacznie większe szanse powodzenia…

Dieta fenotypowa – dla każdego inna!

Fenotyp to w skrócie zespół cech charakterystycznych danego organizmu. W przełożeniu na nasze bolączki dietetyczne oznacza to, że Fela, która jest niska, leniwa i ma po mamie skłonność do nadwagi oraz słabo toleruje nabiał będzie potrzebować innego sposobu odżywiania niż Hela, która jest wysoka, atletyczna i ma zbyt duży apetyt. Na szczęście, dzisiaj naukowcy są już w stanie określić podstawowe cechy naszego profilu metabolicznego i na ich podstawie wskazać, co powinniśmy jeść dla zdrowia i szczupłej figury, a czego warto unikać.

Mój fenotyp

Niestety, spojrzenie w lustro to za mało, aby określić swój typ i swoje potrzeby dietetyczne. Spora część reakcji metabolicznych przebiega bowiem na takim poziomie ukrycia, że nie jesteśmy nawet w stanie sami dostrzec związków, między np. spożywanie glutenu a częstymi infekcjami lub otyłością brzuszną. Tymczasem, nasze ciała reagują naprawdę bardzo różnie na różne składniki pokarmowe i to co jednemu służy, drugiego może alergizować lub tuczyć ponad miarę. Nietolerowane przez nasze ciało pokarmy nie są odpowiednio dobrze wchłaniane i wykorzystywane, odkładając się złogami, które nie tylko rujnują zdrowie ale i figurę. To wykryć jednak mogą tylko specjalne testy wykonywane przez laborantów. Na ich podstawie dietetyk jest w stanie zaprogramować dla nasz nowy jadłospis a nawet zestaw zalecanych aktywności fizycznych i fizjoterapii.

Fot. Depositphotos

Przyszłość

Nauka cały czas idzie na przód i nie tylko mamy już możliwość badań screeningowych pozwalających na wykrycie genów zwiększających naszą podatność na cukrzycę, otyłość brzuszną czy szybszą akumulację tłuszczu, ale bada się już także indywidualny proces trawienia pokarmu, który pokazuje jak działa nasz metabolizm i jak można mu ulżyć. Już wkrótce wiedzieć też będziemy znacznie więcej o rozkładzie kwasów tłuszczowych i jego wpływie na nasz stan zdrowia a także o wpływie deficytów różnych witamin i mikroelementów na proces trawienia oraz akumulacji tłuszczu.

Jeśli interesuje cię już dzisiaj dieta fenotypowa musisz znaleźć ośrodek zajmujący jej wdrażaniem i zlecić wykonanie testu metabolicznego oraz konsultacji dietetycznej.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 miesiące temu
Dieta fenotypowa opracowana na podstawie testu opóźnionej alergii pokarmowej (np kod metaboliczny 200) uwzględnia reakcje naszego układu białokrwinkowego na 200 produktów spożywczych i dodatków do żywności. Tylko wyeliminowanie produktów, które nam szkodzą i spożywanie tych, które są kompatybilne z naszym organizmem, dostarczają niezbędnym witamin i składników mineralnych, może znacząco odciążyć nasz układ odpornościowy, a co za tym idzie wyciszyć przewlekły proces zapalny w organizmie, zapobiegając wystąpieniu szeregu chorób przewlekłych oraz leczyć lub wspomagać leczenie chorób już istniejących. Nieodłącznym elementem Terapii Fenotypowej są zabiegi medycyny komórkowej, czyli oddziaływanie fizykoterapeutyczne na organizm pacjenta, mające na celu usprawnienie procesów odżywiania, detoksykacji i oddychania komórkowego. Diagnostykę i kwalifikację do terapii można przeprowadzić w klinice w Krakowie lub w Warszawie.
/6 lat temu
Gdzie można wykonać takie testy?